eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pasjonat Kraszewskiego. Wyjątkowa kolekcja Janusza Kobylińskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Radca prawny Janusz Kobyliński w życiu prywatnym ma niezwykłą pasję. Jego zbiory dotyczące Józefa Ignacego Kraszewskiego zostały właśnie zaprezentowane w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Janusz Kobyliński posiada bogate zbiory o Józefie Ignacym Kraszewskim i tymi zbiorami chętnie podzielił się na wystawie w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Pierwsza z tego typu wystaw miała miejsce 11 lat temu, ale od tego czasu kolekcja pana Janusza powiększyła się, a sam pasjonat Kraszewskiego przyznał z uśmiechem, że "Allegro swoje robi".

Podczas wernisażu wystawy dowiedzieliśmy się więcej o Józefie Ignacym Kraszewskim. Był to pisarz uważany za rekordzistę jeżeli chodzi o piśmiennictwo. Wydał mnóstwo publikacji, człowiek wszechstronnie utalentowany - bo oprócz pisania, Kraszewski również malował, komponował, grał na fortepianie, kolekcjonował i udzielał się społecznie.

Janusz Kobyliński podkreślił, że Kraszewskim zaczął się interesować od 1985 roku, a stało się to wtedy, gdy był... na wczasach w Świnoujściu. - Tam na kwaterze była dość duża biblioteczka, w tej biblioteczce przeczytałem pierwszy raz "Przygody pana Marka Hińczy: rzecz z podań życia staroszlacheckiego" i od tamtej pory się zaczęło. Kupić do lat 90. było ciężko, ale coś tam się trafiało w antykwariatach - mówił Kobyliński.

W ocenie pasjonata, Kraszewski jest dość niesłusznie zapominany. Kobyliński wskazywał, że przez znawców literatury często Kraszewski jest traktowany drugorzędnie i to również jest dla niego niezrozumiałe. W ocenie pana Janusza, nie można zarzucić Kraszewskiemu, że dużo pisał, a samo badanie twórczości Kraszewskiego to spore wyzwanie. - Jak trudno mówić czy pisać o Kraszewskim... Trzeba te książki wszystkie przeczytać. Do tego jest ponad 200 tys. listów, na które odpisywał osobiście, nie używał stalówki, pisał gęsim piórem. Był bardzo zorganizowany - wskazywał Kobyliński.

Wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, na której zaprezentowano  ryciny przedstawiające Józefa Ignacego Kraszewskiego, pocztówki, fotografie, znaczki pocztowe z jego wizerunkiem oraz liczne plakiety i medale, czynna będzie do 3 maja 2023 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×