eOstroleka.pl
,

PiS o deregulacji zawodów [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2400
zdjecie 2400
fot. youtube fot. youtube
REKLAMA

Zmiana Konstytucji RP w zakresie art. 17, wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji zawodów oraz ponowienie skargi konstytucyjnej, którą zgłaszał ś.p. Janusz Kochanowski w sprawie niekonstytucyjnej reglamentacji dostępu do niektórych zawodów - to propozycje PiS mające doprowadzić do rzeczywistej, a nie tylko pozorowanej deregulacji zawodów w Polsce.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia listę zawodów, które wymagają pilnej deregulacji. Lista zaledwie 49 zawodów przedstawiona przez ministra sprawiedliwości, które mają zostać zderegulowane to stanowczo za mało. PiS chce szerokiej deregulacji i uwolnienia polskiego rynku pracy. Aby dokonać tak realnej deregulacji zawodów w Polsce, niezbędna jest zmiana Konstytucji RP. Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek o nowelizację ustawy zasadniczej. Dodatkowo posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócą się do marszałka sejmu z wnioskiem o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji zawodów.

Prawo i Sprawiedliwość zgłosi również do Trybunału Konstytucyjnego skargę, którą kierował ś.p. Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich. Skarga dotyczyła nadmiernego reglamentowania przynależności do wielu organizacji zawodowych. Liczne utrudnienia w wykonywaniu doniosłych społecznie zawodów, w szczególności nieuzasadniony konstytucyjnie wymóg bezwzględniej obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego oraz sankcja dożywotniego pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, z jednej strony stanowią nieproporcjonalną ingerencję w wolność zrzeszania się, a z drugiej nie są konieczne w demokratycznym państwie dla ochrony wolności i praw innych osób.

W Polsce jest 380 zawodów regulowanych. Dla porównania w Hiszpanii jest ich 174, w Grecji 167, zaś na Łotwie - 50. Mnożenie prawnych obwarowań i przeszkód w dostępie do zawodów wpływa na obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki, co stanowi bardzo niekorzystną tendencję w czasach globalnego kryzysu.

W 2007 roku Polska zajęła ostatnie miejsce w lizbońskim rankingu konkurencyjności gospodarek w Unii Europejskiej, przygotowywanym przez londyńskie Centrum ds. Reformy Europejskiej. Opracowanie uwzględniało wiele czynników wpływających na wydajność oraz konkurencyjność gospodarki m.in. efektywność produkcji, zatrudnienie, poziom swobody działania przedsiębiorstw, otoczenie prawne i administracyjne oraz elastyczność rynku pracy.




[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×