eOstroleka.pl
Ostrołęka,

PORTUGALIA OCZAMI ZAWODOWCA. PONADNARODOWA MOBILNOŚĆ UCZNIÓW  Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 4555
zdjecie 4555
REKLAMA

PORTUGALIA OCZAMI ZAWODOWCA. PONADNARODOWA MOBILNOŚĆ UCZNIÓW

 Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce

 

Numer przedsięwzięcia: 2021-1-PMU -4027

 

Podmioty realizujące projekt:

Instytucja wysyłająca - Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce;

Instytucja przyjmująca - Agrupamento Escolas das Taipas w Guimarães w Portugalii.

 

Atrakcje turystyczne północnej Portugalii

 

W ramach przedsięwzięcia „Portugalia oczami zawodowca. Ponadnarodowa mobilność uczniów” uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce w dniach 15.05.-22.05.2023 r. i 22.05.-29.05.2023 r. przebywali w północnej Portugalii w dystrykcie Braga. Niedaleko Bragi, w mieście Guimarães, stanowiącym kolebkę Portugalii, położona jest szkoła Agrupamento Escolas das Taipas, w której uczniowie przez sześć dni wraz z portugalskimi uczniami realizowali projekt, poznając funkcjonowanie portugalskiej szkoły, uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych i biorąc udział w różnorodnych i ciekawych zabawach integracyjnych. Uczestniczyli również w wycieczkach edukacyjnych do wielu ważnych z historycznego punktu widzenia miejsc w Portugalii.

Wspólnie z uczniami szkoły portugalskiej mieliśmy okazję poznać Bragę - ważne historycznie miasto Portugalii. To trzecie co do wielkości miasto Portugalii, w którym mieliśmy nasze zakwaterowanie i po którym mogliśmy w czasie wolnym odbywać codzienne spacery, rozkoszując się atmosferą starych średniowiecznych uliczek, budowli i skwerów. Uwagę zwraca znaczna liczba kościołów w tym mieście. Nie bez przyczyny Braga uważana jest za centrum kultu religijnego w Portugalii. To właśnie w Bradzie zbudowano pierwszą portugalską katedrę Katedra Sé de Braga (w 1089 r.) i tutaj mieściła się siedziba pierwszego biskupa Portugalii Pedra de Bragi (1035-1096). To w Bradze znajduje się najbardziej imponujące, położone na wzgórzu i górujące na miastem sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego można dotrzeć barokowymi schodami rozpościerającymi się na zboczu stromego wzgórza lub najstarszą na świecie kolejką hydrauliczną.   

Niedaleko sanktuarium Bom Jesus do Monte, na jednym z okolicznych wzgórz na wysokości 566 m. n.p.m. położone jest Santuário de Nossa Senhora do Sameiro, XIX-wieczne sanktuarium w stylu neoklasycystycznym, ważne centrum kultu maryjnego. W roku 1982 sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na region, przy dobrej pogodzie można także dostrzec w oddali Ocean Atlantycki.

Braga zachwyca jednak nie tylko ilością historycznych budowli. Miasto posiada również w pełni przystosowane dla pieszych zachwycające centrum z uroczymi placami, bujną egzotyczną zielenią, wąskimi uliczkami handlowymi i skłaniającymi do odpoczynku ogrodami. Kilkugodzinny spacer krętymi uliczkami miasta zachęcił nas do odpoczynku w jednym z nich. Jardim de Santa Bárbara (Ogród Św. Barbary) położony wokół pałacu biskupa zachwycił nas bogactwem kwiatów i roślinnych aranżacji. A wszystko te piękne miejsca odkrywaliśmy poprzez przygotowane w formie gry miejskiej zagadki i rebusy. Była to niezastąpiona lekcja komunikacji w języku angielskim.

Na podstawie przygotowanego przewodnika poznaliśmy Guimarães, w którym to położona jest szkoła Agrupamento Escolas das Taipas.  Guimarães to jedno z najpiękniejszych miast północnej Portugalii, do którego Portugalczycy mają szczególny sentyment, bowiem tutaj urodził się pierwszy portugalski król Alfonso Henriques (1109-1185). Przez krótki czas, w początkach tworzenia się Portugalii, Guimarães było także stolicą państwa. Bogata historia tego miasta znajduje odzwierciedlenie w wielu fascynujących zabytkach, urokliwych kamienicach i krętych brukowanych uliczkach i placach. Nie bez przyczyny starówka miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze zabytki tego miejsca. Pierwszym z nich był Castelo de Guimarães, zamek z X wieku, zbudowany w celu ochrony przed Maurami, uchodzący za miejsce narodzin króla Alfonsa Henriquesa. Podczas zwiedzania podziwialiśmy pochodzące z XIII fortyfikacje zamku.

Imponującym przykładem średniowiecznej architektury jest także położony w centrum Guimarães XV-wieczny pałac Paço dos Duques de Bragança, w którym obecnie można podziwiać wspaniałą kolekcję XVII-wiecznych mebli i gobelinów. Podczas wędrówki po mieście dotarliśmy do dwóch najbardziej charakterystycznych części miasta, które stanowią place Praça São Tiago (Plac Św. Jakuba) i Largo da Oliveira (nazwa placu pochodząca od rosnącego niegdyś w tym miejscu prastarego drzewa oliwnego). Tutaj można między innymi podziwiać jedne z najstarszych budynków Guimarães: łączący elementy różnych epok kościół Igreja de Nossa Senhora da Oliveira i dawny ratusz miejski Antiga Cãmara Municipal.

Nad miastem góruje, wybudowany na wzniesieniu, kościół Nossa Senhora da Consolação z prowadzącą do niego przepiękną aleją República do Brasil.

Wszystkie najważniejsze historycznie i geograficznie miejsca Guimarães udokumentowaliśmy licznymi fotografiami.

W kolejnych dniach pobytu w Portugalii w dalszym ciągu szlifowaliśmy swoje umiejętności komunikacyjne i językowe odwiedzając Porto. Od razu po przyjeździe uderzył nas bardzo odmienny od innych zwiedzanych przez nas miejscowości, charakter tego miasta. To wspaniała miejscowość wypoczynkowa, oferująca bogaty wybór atrakcji i rozrywek turystycznych. Uderzająco duża liczba turystów (przywodząca pod tym względem na myśl Jarmark św. Dominika w Gdańsku) może działać nieco przytłaczająco i zniechęcać osoby stroniące od ulicznego zgiełku i dużych skupisk ludzkich. Nietrudno odnieść wrażenie, że turystyka kształtuje w dużej mierze charakter tego miejsca.

W Porto przede wszystkim zachwyciło nas jego malownicze położenie i rzeka Duoro łącząca Porto z Vila Nova de Gaia na południu. Po wyjściu z autobusu spojrzenia wszystkich przyciągnął majestatyczny dwupoziomowy most Ponte Luis I, z którego najwyższej części rozciąga się wspaniały widok na Porto. Godzinny rejs stateczkiem wycieczkowym po rzece Duoro dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Po obydwu brzegach rzeki mogliśmy podziwiać piękną portugalską architekturę.

Z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze obiekty w mieście. Szczególne wrażenie zrobiło na nas wnętrze budynku dworca kolejowego São Bento, którego ściany wyłożone są panelami złożonymi z ponad dwudziestu tysięcy płytek azulejos i które przedstawiają sceny z życia codziennego i historii Portugalii: m.in. bitwę pod Valdevez w roku 1140, Egasa Moniza z rodziną przed królem Kastylii Alfonso VII, zdobycie Ceuty w 1415 roku oraz wkroczenie króla Portugalii Jana I do Porto w 1387 roku. Płytki, z których produkcji Portugalia słynie na cały świat, służą zresztą w całej Portugalii do ozdabiania fasad budynków, o czym mogliśmy się przekonać podczas zwiedzania innych miejscowości, co nadaje im niepowtarzalny charakter.

Porto jest szczególnym miejscem dla miłośników Harry’ego Pottera, tutaj bowiem zrodziły się pomysły autorki J. K. Rowling na napisanie poszczególnych tomów cyklu. Wnętrza księgarni Livraria Lello stały się inspiracją dla autorki do napisania pierwszych trzech rozdziałów pierwszej z siedmiu części przygód Harry’ego Pottera - Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Tworząc Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, Rowling inspirowała się jej wnętrzem i wyposażeniem.

Podczas spaceru po mieście mogliśmy też skosztować tradycyjnych potraw i deserów portugalskich, m. in. pochodzącej z Porto Francesinhy (Mała Francuzeczka) i wyśmienitych kruchych ciasteczek o nazwie Pasteis de nata.

Pobyt w północnej Portugalii dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń i pod względem edukacyjnym pozwolił na wzbogacenie wiedzy, której przyswajanie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, mieszkańcami, tradycją i swoistą architekturą stanowi bezcenną lekcję biologii, geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie tego kraju.

 

Artykuł sponsorowany.

 

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×