eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poseł Koalicji Obywatelskiej pyta o elektrownię Ostrołęka C. Odpowiada mu wicepremier Sasin

REKLAMA
zdjecie 267
zdjecie 267
REKLAMA

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Olszewski zainteresował się budową elektrowni Ostrołęka C, która została przerwana w lutym 2020 roku. Zadał kilka pytań, na które odpowiedział wicepremier Jacek Sasin.

Państwowa spółka Energa, która jest udziałowcem budującej blok C Elektrowni Ostrołęka, poinformowała w komunikacie, że dokonała odpisów aktualizacyjnych wartości aktywów trwałych w łącznej wysokości 1,03 mld zł. To efekt przeprowadzonego testu na utratę wartości majątku trwałego biorąc pod uwagę, jak podano w komunikacie: „aktualizację założeń biznesowych projektu budowy bloku C o mocy około 1000 MW opartego o technologię węglową”

- napisał poseł Paweł Olszewski.

W związku z tym poseł zadał kilka pytań:

1. Jaka komórka lub podmiot i pod kogo przewodnictwem odpowiadała za opracowanie analizy budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka oraz na jakim poziomie i w jakim okresie została określona rentowność tej inwestycji?

2. Czy planowane jest wyciągnięcie konsekwencji i jeśli tak, to wobec kogo i w jakiej formie, za straty poniesione przez państwowe spółki w związku z realizacją inwestycji w postaci budowy nowego bloku Elektrowni Ostrołęka?

3. Według wstępnych informacji koszt inwestycji miał wynieść ponad 6 mld zł brutto. Na ile obecnie można określić całkowity koszt realizacji, w tym, biorąc pod uwagę wszystkie elementy strat poniesione przez państwowe spółki oraz czynniki, które mogą wystąpić np. po ewentualnej decyzji o zmianie źródła energii elektrowni?

4. W połowie lutego br. Pan Minister powiedział w telewizji „wPolsce.pl”: „Na pewno mogę uspokoić mieszkańców Ostrołęki i regionu ostrołęckiego. Ta elektrownia powstanie”. Czy biorąc pod uwagę straty w budżecie spółek państwowych już na tym etapie realizacji, Pan Minister podtrzymuje swoje zapewnienie?

Na te pytania odpowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Budowa Elektrowni Ostrołęka C uwzględniona jest w projekcie polityki energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej do 2040 roku. W projekcie tym wskazano, że nowy blok o mocy 1000MW w Ostrołęce jest konieczny dla uzupełnienia bilansu mocy w związku z koniecznością „odstawienia” starych, wyeksploatowanych jednostek. Ponadto, z uwagi iż większość mocy wytwórczyc zlokalizowana jest na południu kraju, budowa stabilnego, dużego źródła wytwórczego w północnowschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego regionu oraz ekonomiki dostaw energii

- napisał Sasin w odpowiedzi na interpelację posła.

Spółka celowa powołana w celu realizacji projektu budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka została zawiązana przez podmioty zależne spółek Energa S.A. i Enea S.A. Obydwie spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i tym samym podlegają obowiązującym przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach, mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych. Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronach internetowych Spółki. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie

- czytamy w dalszej części odpowiedzi wicepremiera.

Sasin zwrócił również uwagę na rolę Orlenu:

Chciałbym jednocześnie podkreślić, że Skarb Państwa zbył posiadane akcje Energa S.A. na rzecz PKN ORLEN S.A., który tym samym przejął kontrolę nad Spółką i jej grupą kapitałową. Jak poinformował Koncern, po sfinalizowaniu transakcji rozpoczęto szczegółowe analizy realizowanych projektów inwestycyjnych. Po ich zakończeniu Spółka uzyska merytoryczne podstawy co sposobu ich dalszego prowadzenia

- zakończył wicepremier.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×