eOstroleka.pl
Polska,

"Praca, Gospodarka, Przemysł" - kolejna debata PiS cyklu „Alternatywa”

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
fot. mypis.plfot. mypis.pl
REKLAMA

Odbyła się kolejna debata PiS z cyklu "Alternatywa" tym razem pod hasłem "Praca, Gospodarka, Przemysł". - Liczba osób żyjących poniżej poziomu egzystencji się zwiększa i jest wiele innych równie drastycznych wskaźników wskazujących na złą sytuację – powiedział Jarosław Kaczyński podczas debaty Prawa i Sprawiedliwości na temat pracy, gospodarki i przemysłu. W debacie uczestniczyło wielu ekspertów, związkowcy i przedstawiciele pracodawców.

Poseł Stanisław Szwed, który moderował dyskusję, przywołał na wstępie dane dotyczące bezrobocia w naszym kraju, które wynosi już ponad 14%: - Rzeczywista jego stopa może być jeszcze wyższa – powiedział Prezes PiS opierając się na szacunkach OPZZ. Według lidera opozycji jest to kolejna fala kryzysu społecznego w naszym kraju po 1989 roku. Po raz pierwszy w III RP ten problem pojawił się na początku lat 90., później mieliśmy do czynienia z ponad 20% bezrobociem na początku ubiegłej dekady. Wysokie bezrobocie, po raz trzeci, pojawia się właśnie teraz.

- Jednym z powodów obecnego wzrostu bezrobocia jest degradacja statusu pracownika – stwierdził Prezes PiS. Według Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się formy zatrudnienia, które utrudniają walkę z bezrobociem, zmniejszają pewność posady i standardy zatrudnienia.

Piotr Duda – przewodniczący NSZZ „Solidarność”, która była współorganizatorem debaty, mówił o tym, że brak jest publicznej debaty na temat problemów związanych z problemami na rynku pracy. Szef związku zwrócił uwagę na poważny kryzys w polskim przemyśle, który był do tej pory miejscem zatrudnienia dużej ilości pracowników, tracących dziś pracę: - Musi nastąpić powrót do przemysłu, z tym że już przemysłu nowoczesnego. Ta polityka przemysłowa musi być oparta na odpowiednich standardach pracowniczych, zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę – mówił Piotr Duda.

Stephane Portet – francuski ekspert pracujący w Polsce, mówił o wizerunku polskiej marki. Jak stwierdził, nic „made in Poland” nie pojawia się na rynku europejskim. Nie wiąże się naszego kraju z jakąś gałęzią produkcji, a nawet jeśli pojawiają się produkty z Polski, nikt nie wie, że pochodzą one z naszego kraju. Jako przykład ekspert podał tutaj telewizory.

- Nie uczestniczę w debatach politycznych, ale przyjąłem to zaproszenie, bo wiem że sytuacja Polski jest poważna – powiedział Stephane Portet. Odniósł się do całości warunków funkcjonowania polskiej gospodarki, w tym do przemysłu: - Przemysł buduje bogactwo każdego kraju – uważa Portet, a postępująca deindustrializacja nie służy Polsce. Przywołał przy tym szereg innych czynników, które wpływają na gospodarkę, takich jak demografia czy innowacyjność.

W trakcie debaty dyskutowali między sobą przedstawiciele strony związkowej i pracodawców. Trudno było osiągnąć wspólne zdanie, choć pracodawcy i pracownicy bardzo często zgadzali się z ogólnymi analizami przygotowywanymi przez obie strony. Spór dotyczył sposobów rozwiązania problemów z rynkiem pracy i gospodarką. Prof. Ryszard Bugaj stwierdził nawet, że: - W Polsce dobrze już było. Formuła kapitalizmu, która funkcjonuje w naszym kraju wymaga refleksji i oceny.

W debacie uczestniczyło wielu ekspertów oraz przedstawiciele pracodawców i związków. Inicjatywa do spotkania wyszła pod koniec 2012 roku od Krajowej Sekcji Metalowców NSZZ „Solidarność”.

źródło: myPiS.pl

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×