eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Prezes IPN: Współpraca z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest wzorowa [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4555
zdjecie 4555
Dyrektor MŻW Janusz Kotowski, prezes IPN Karol Nawrocki, fot. eOstroleka.plDyrektor MŻW Janusz Kotowski, prezes IPN Karol Nawrocki, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W środę 25 maja spotkała się Rada Muzeum. Po posiedzeniu miał miejsce krótki briefing prasowy, w którym wzięli udział zasiadający w Radzie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski.

Była to okazja do rozmowy m.in. na temat współpracy IPN z naszym Muzeum.

– Od lat otrzymujemy konkretne wsparcie z IPN – mówił Janusz Kotowski. – Współpracownicy pana prezesa Karola Nawrockiego, szczególnie na Mazowszu, pomagają nam zarówno jeśli chodzi o kwestie merytoryczne i historyczną prawdę, jak i udostępnianie wystaw czasowych. Spotykamy się z koleżeńską podpowiedzią, na co w fenomenie Żołnierzy Wyklętych należy zwrócić szczególną uwagę, także w naszym regionie, który może być dumny z walki naszych rodaków z komunistami.

– IPN wydaje rocznie około 300 publikacji, wiele z nich jest poświęconych fenomenowi podziemia antykomunistycznego – dodał prezes IPN. – Dzisiaj jesteśmy w wyjątkowym miejscu, w pierwszym w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych i zarówno w zakresie wydawniczym, jak i naukowym IPN jest gotowy, aby współwydawać z panem dyrektorem i Muzeum publikacje dotyczące podziemia na Mazowszu. Zresztą współpraca z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest wzorowa – może stanowić prototyp współpracy Instytutu z instytucjami kultury. Jestem pełen uznania dla pana dyrektora za ukończenie tej inwestycji.

IPN chce współpracować z placówką także w zakresie eksponatów.

– Zbiór Instytutu to blisko 100 km dokumentów dotyczących różnych aspektów historii Polski XX wieku – kontynuował Karol Nawrocki. – Wśród nich znajduje się wiele wyjątkowych eksponatów, choćby z prac ekshumacyjnych naszego Biura Poszukiwań i Identyfikacji. IPN prowadzi teraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Rozpoczynamy tam inwestycję. Są rzeczy, których my musimy się uczyć dzisiaj od Muzeum w Ostrołęce, aby zakończyć proces inwestycyjny i aby Polska miała dwa Muzea poświęcone Żołnierzom Wyklętym, które będą ze sobą współpracować w zakresie badań naukowych, eksponatów oraz ekspozycji czasowych.

Podczas briefingu rozmawiano także o przekazaniu w użyczenie Muzeum schronów komendanta XVI Okręgu NZW ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa”, które znajdują się w lesie koło Gleby.

– W planach mamy uzupełnienie oferty muzealnej – opowiadał Janusz Kotowski. – Tam na miejscu stacjonowania komendy XVI Okręgu NZW możemy opowiadać dalej o podziemiu antykomunistycznym. Trzeba tam jeszcze wiele zrobić (…) Bez wątpienia taki wyjazd w teren, spotkanie na miejscu, będzie mocno współgrało z tym, co chcemy w Muzeum przekazywać. We wszystkich swoich działaniach chcemy odszukiwać konkretnych ludzi, nie tylko ich drogę żołnierską, ale też ich świat wartości. Dostaniemy w użyczenie więcej niż same zrekonstruowane umocnienia. Myślimy o lekcjach muzealnych w terenie czy krótkich obozach harcerskich.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×