Sąd Rejonowy w Przasnyszu wydał wyrok w sprawie nauczyciela religii z placówki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Ksiądz Rafał K. został uznany winnym naruszenia nietykalności cielesnej małoletniego ucznia.
Pod koniec kwietnia 2025 roku zakończyła się głośna sprawa dotycząca przemocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Mazowieckim. Do zdarzenia doszło 9 grudnia 2022 roku podczas prowadzonej przez oskarżonego lekcji religii. Jak opisywała prokuratura:
Katecheta prowadził rozmowę z uczniami na tematy religijne. Przekazał uczniom obrazek z figurą Jezusa i polecił pokolorować. W zamian uczniowie mieli otrzymać słodycze. Obrazek taki otrzymał również uczeń Radosław S. Chłopiec odmówił pokolorowania obrazka. Stwierdził, że Bóg nie istnieje, a on nie wierzy w Boga. Używał przy tym słów wulgarnych. Ksiądz zareagował agresywnie. Użył wobec ucznia siły fizycznej, przycisnął głowę chłopca do blatu ławki, wykręcał mu ręce, przycisnął przedramieniem jego szyję, uderzył kolanem w brzuch
Działania te zostały zakwalifikowane jako naruszenie nietykalności cielesnej małoletniego zgodnie z art. 217 §1 Kodeksu karnego.
Sąd Rejonowy w Przasnyszu, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, nie miał wątpliwości co do winy oskarżonego. Ksiądz Rafał K. został jednak objęty warunkowym umorzeniem postępowania na okres 2 lat. Dodatkowo musi zapłacić pokrzywdzonemu 300 złotych nawiązki. Warunkowe umorzenie oznacza, że sąd stwierdził winę duchownego, ale dał mu szansę na poprawę. Jeśli w ciągu dwóch lat Rafał K. naruszy porządek prawny lub popełni kolejne przestępstwo, może zostać skazany nawet na rok pozbawienia wolności.