eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Rezerwat "Olsy Płoszyckie" - miejsce pokazujące niezwykłą naturę Mazowsza

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

"Olsy Płoszyckie" to idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury, które znajduje się w gminie Lelis. Liczący zaledwie 140,86 ha, obszar jest cennym przyrodniczym zagłębiem. Z ogólnej powierzchni rezerwatu, zdecydowaną większość zajmują drzewostany oraz łąki. Granica rezerwatu wynosi 7,6 kilometra. Po wejściu do rezerwatu, można zachwycić się wspaniałą przyrodą obecną w tym miejscu. Ogromne wrażenie robią 90-letnie olsy, które znajdują się pod ochroną. Do tego blisko 200 roślin naczyniowych. Olsza, brzoza, sosna – spacer wśród tych drzew w podostrołęckim rezerwacie to idealny sposób na relaks i odpoczynek.

Zbiorowiska roślinne w płoszyckim rezerwacie robią wrażenie na odwiedzających. Bogato występuje żyzny ols porzeczkowy, liczne jest też występowanie łęgu jesionowo-olszowego, a znajdziemy tam też subkontynentalny bór świeży. Pod ochroną jest krzew wawrzynek wilczełyko, który jest dość rzadką roślinnością w Polsce. Spotkać tu można też miejsca, gdzie rośnie czarna porzeczka.

zdjecie

Przyroda w rezerwacie jest niezwykle bogata, a występuje też wiele gatunków ptaków i zwierząt. Wśród ptaków wyróżnić można 49 gatunków, z czego orlik krzykliwy i siniak należą do nielicznie występujących w Polsce, nadając podostrołęckiemu rezerwatowi unikalnego charakteru. W rezerwacie gniazdują też gil, dziwonia, jastrząb, słonka, dudek i inne ptaki - to może być też doskonałe miejsce obserwacji dla pasjonatów ornitologii. Dziki, sarny, jelenie, łosie czy zające - to również mieszkańcy rezerwatu "Olsy Płoszyckie". Do tego gatunki chronione, takie jak wiewiórka, kret, wydra, ryjówka aksamitna czy jeż wschodni. Nie brakuje też płazów oraz bobrów, które spotkać można w północno-wschodniej części rezerwatu.

zdjecie

Jak widać, w rezerwacie jest co oglądać. Dla odwiedzających przygotowano specjalną ścieżkę edukacyjną, która pozwoli dowiedzieć się więcej o gatunkach roślin i zwierząt obecnych w rezerwacie. 4-kilometrowa ścieżka zlokalizowana jest wzdłuż drogi Nasiadki-Golanka i przebiega wzdłuż rezerwatu. Walory przyrodnicze są na niej doskonale pokazane. Na ścieżce przekonamy się na własne oczy, jak wygląda olsza czarna czy wawrzynek wilczełyko, inne liczne krzewy, a także dojdziemy do zbiornika wodnego, gdzie żyje bóbr europejski. Obok rezerwatu znajduje się parking, co ułatwia wycieczkę zmotoryzowanym.

Piękne położenie, cisza i spokój - to idealne warunki do wypoczynku i rekreacji. Jeżeli zwiedzacie Mazowsze, nie zapomnijcie o tym wyjątkowym miejscu.

Więcej inspiracji do podróżowania znajduje się na: mazowsze.travel

zdjecie

materiał partnera

 

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×