eOstroleka.pl
Polska,

Rosyjska tablica pod Strzałkowem: „8000 czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci”

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
fot. lifenews.rufot. lifenews.ru
REKLAMA

Tablica z napisami w języku rosyjskim, którą na obelisku pod Strzałkowem zawiesili „nieznani sprawcy”, została zdjęta. Decyzję taką podjął wojewoda wielkopolski. Napis o "brutalnym zamęczeniu w polskich obozach śmierci" żołnierzy Armii Czerwonej na obelisku upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości  umieszczono prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę.

Wiadomość o pojawieniu się tej tablicy na pomniku w obozie pod Strzałkowem (Wielkopolskie) ujawnił rosyjski portal Life News i telewizja NTV. Zarówno Life News, jak i NTV zaprezentowały jej fotografie.

„Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919-1921” - głosi napis na wykonanej z marmuru tablicy.

Life News i NTV przekazały, że na kamieniu pod Strzałkowem nie było dotychczas informacji o śmierci rosyjskich oficerów w tamtejszym obozie.

„Nieznani aktywiści postanowili przywrócić sprawiedliwość historyczną. Wszak na kamieniu memorialnym, „poprawionym” przez bojowników o prawdę historyczną, nie ma nawet słowa o zmarłych rosyjskich oficerach” - podał Life News.

Według Life News, akcja ta może być odpowiedzią na skandal z bezprawnym ustanowieniem tablicy na miejscu katastrofy w Smoleńsku. Portal przypomniał, że „w przededniu rocznicy tragedii rodziny ofiar umieściły na kamieniu na miejscu upadku samolotu tablicę z napisem w języku polskim”.

„Treść tablicy obraziła wiele osób, gdyż głosiła ona m.in., że pasażerowie samolotu lecieli na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę sowieckiego ludobójstwa w Lesie Katyńskim na wziętych do niewoli polskich oficerach” - podał portal.

Zdaniem Life News, „nieznani aktywiści nieprzypadkowo wybrali dla swojej akcji pomnik w Strzałkowie”. „Na początku XX wieku przetrzymywano tam 8 tys. jeńców-oficerów Armii Czerwonej, którzy trafili tam w czasie I wojny światowej” - wyjaśnił portal.

Life News poinformował, że „zgodnie z oficjalną polską wersją - przedstawioną na planszach obok pomnika - 4102 czerwonoarmistów zmarło (tam) wskutek epidemii tyfusu”.

„Świadectwa z tamtych lat i dane historyków mówią, iż realną przyczyną śmierci jeńców były nieludzkie warunki, w jakich ich przetrzymywano. A liczba zmarłych w rzeczywistości przekracza 8 tys. osób” - przekazał portal i dodał: „Chorującym na tyfus czerwonoarmistom nie udzielano należytej pomocy medycznej, a pozostali zmarli z głodu”.

Pod artykułem na portalu lifenews.ru można przeczytać dziesiątki komentarzy pochwalających zawieszenie tablicy.

W podobnym duchu utrzymana była relacja NTV.

Obóz jeniecki pod Strzałkowem został zbudowany przez Niemców na przełomie 1914/1915 dla jeńców z frontów I wojny światowej. Po zakończeniu wojny przystąpiono do jego likwidacji, później trafili tam jeńcy i internowani ze wschodu, przede wszystkim z frontu wojny polsko-bolszewickiej.

W obozie na przełomie lat 1919 -1920 zmarło ponad 1200 osób, zaś kolejnej zimy ponad 4000 jeńców. W sumie na obozowym cmentarzu spoczywa ponad 8 tysięcy jeńców. Według ustaleń historyków, żołnierze ci zmarli przede wszystkim z powodu chorób a także złego wyżywienia. Natomiast nigdy nie było żadnego rozkazu, jak sugeruje cześć rosyjskich mediów, mordowania czerwonoarmistów.


[źródło: lifenews.ru / Niezależna.pl / polskieradio.pl / RMF FM]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×