eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NASZ NEWS

Sądowy proces o anonim. Przewodnicząca rady gminy Lelis uniewinniona

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Przewodnicząca rady gminy Lelis Anna Dobkowska została oskarżona o zniesławienie przez mieszkańca gminy, który poczuł się urażony odczytaniem przez nią anonimu na posiedzeniu komisji. W piśmie padły słowa, które ostatecznie zaprowadziły strony sporu na salę rozpraw. Zapadł wyrok - przedstawicielka leliskiego samorządu została uniewinniona.

Anonim, który zaprowadził przed sąd

Sytuacja, o której mowa miała miejsce w listopadzie 2022 r. Podczas wspólnego posiedzenia komisji rady gminy przez przewodniczącą rady Annę Dobkowską zostało odczytane pismo, które wpłynęło do rady gminy i zostało zakwalifikowane jako anonim - podpisano je bowiem "mieszkaniec gminy Lelis". Pismo nie miało żadnej wartości merytorycznej, w dodatku nie brakowało w nim stwierdzeń, które dla osoby, jaka była opisywana w tym piśmie, mogły być obraźliwe.

Mieszkaniec, którego dotyczyło to pismo, poczuł się urażony tym, że anonim został odczytany na posiedzeniu komisji i padło w nim jego imię i nazwisko. Postanowił wytoczyć przewodniczącej rady gminy proces o zniesławienie za to, że odczytała pismo publicznie.

Przewodnicząca rady gminy uniewinniona

Sprawą karną (z prywatnego aktu oskarżenia) zajął się Sąd Rejonowy w Ostrołęce. Przewodnicząca i mieszkaniec gminy stanęli przed sądem po przeciwnych stronach sali rozpraw. W procesie nie brakowało emocji: jako świadek w procesie zeznawał m.in. wójt gminy Lelis Stefan Prusik, który był świadkiem wnioskowanym do przesłuchania przez oskarżoną, jak również radny z przeciwnej strony politycznego sporu Kamil Stepnowski, który od początku stał po stronie mieszkańca.

Ostatecznie sąd, wyrokiem z 22 sierpnia 2023 r., uniewinnił przewodniczącą rady gminy, stwierdzając, że czyn ten nie nosi znamion przestępstwa. Wskazano m.in., że przewodnicząca odczytywała nie swoje słowa i nie miała w tym złej woli. Warto podkreślić, że aby doprowadzić do skazania za przestępstwo zniesławienia, należy wykazać też umyślność działania sprawcy.

Sprawa będzie miała ciąg dalszy?

Wyrok jest nieprawomocny, a mieszkaniec, który występował w sprawie przeciwko przewodniczącej rady gminy, czeka na uzasadnienie i nie wyklucza złożenia apelacji. Przewodnicząca rady gminy nie komentuje wyroku, czekając na jego uprawomcnienie.

Więcej o: gmina Lelis, sąd

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×