eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Senator Mamątow o KPO: Musimy odebrać Unii Europejskiej możliwości blokowania środków dla Polski

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
fot. Twitter/Senat RPfot. Twitter/Senat RP
REKLAMA

Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy z KPO. Ustawa, która miała odblokować fundusze, trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy, ale ten skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. W trakcie senackiej dyskusji nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, senator Robert Mamątow podkreślił, że popiera tę ustawę.

Nowelizacja ustawy o SN ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa przyjęta przez Sejm RP trafiła do Senatu, gdzie dyskutował o niej także ostrołęcki senator Robert Mamątow.

- Należy zdecydowanie zaznaczyć, że głosowanie senatorów za nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym ma być kluczowym krokiem, jeśli chodzi o odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Zgodnie z tą ustawą sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie, jak obecnie, utworzona niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Ustawa przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Ustawa uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy” - wskazał senator Mamątow w przemówieniu. - Pragnę podkreślić, iż założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Senator Mamątow dodał:

Popieram tę ustawę, ponieważ przyjęcie jej ma przekonać Komisję Europejską do wypłaty pierwszej transzy środków z Funduszu Odbudowy. Musimy odebrać Unii Europejskiej możliwości blokowania środków dla Polski.

Senatorowie, gdzie PiS jest w opozycji, wprowadzili 14 poprawek, które następnie odrzucił Sejm, co senator Mamątow krytycznie ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl.

W piątek prezydent Andrzej Duda poinformował w orędziu, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do TK, w trybie kontroli prewencyjnej. "To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją" - zaznaczał prezydent Duda.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×