eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Seniorze, bądź czujny i ostrożny

REKLAMA
zdjecie 6680
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 6680

W okresie przedświątecznym nasilają się próby wykorzystania łatwowierności i dobroczynności seniorów. Ofiarami oszustów padają osoby starsze, które przekonane o tym, że pomagają członkom rodziny, funkcjonariuszom policji czy też przedstawicielom urzędów, nierzadko tracą oszczędności całego życia.

Ostrołęcka policja przygotowała specjalny poradnik, który pozwoli nam i naszym bliskim uniknąć utraty oszczędności w przypadku kontaktu z potencjalnymi oszustami. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Do najczęściej stosowanych przez oszustów metod należą: podszywanie się pod wnuczka czy siostrzeńca, policjanta lub funkcjonariusza innych służb. Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce starszych osób. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, a w przypadku podejrzeń, że możemy mieć do czynienia z oszustem zawsze poinformujmy o takim zdarzeniu policję.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. 

Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie, czy też mówią o np. wypadku drogowym i pilnej potrzebie gotówki. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną i po przekazaniu gotówki znika bez śladu. 

Drugą coraz bardziej popularną metodą jest metoda „na policjanta”, czy „funkcjonariusza innych służb”. Scenariusz działania oszustów jest podobny, a cel się nie zmienia - pieniądze. Do osoby w podeszłym wieku dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innej służby np. funkcjonariusz CBA. Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi akcję przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści cały czas wywierają na seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy  żadnych decyzji w pośpiechu.

Pamiętajmy, prawdziwy policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.

Zwracamy się z prośbą do rodzin osób starszych, aby informowali swoich bliskich o wspomnianych zagrożeniach i uświadamiali ich, że w przypadku otrzymania tego rodzaju telefonów mogą mieć do czynienia z oszustem.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×