eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Szkodliwe owady zaatakowały ostrołęckie lasy [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Borecznik sosnowiec niszczy ostrołęckie lasy! - alarmują nasi Czytelnicy. W kompleksach leśnych zauważono ogromne ilości nietypowych owadów żerujących na sosnach. Nadleśnictwo Ostrołęka informuje - konieczne będą opryski, ale…

W lasach na terenie powiatu ostrołęckiego zauważono ogromne ilości nietypowych owadów niszczących drzewa sosnowe. Owadem tym - jak się okazuje - jest borecznik sosnowiec (Diprion pini).

Borecznik sosnowiec - co o nim wiadomo?

Jest to gatunek owada z rzędu błonkoskrzydłych. Jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej.

Owad ma dwie rójki w ciągu roku. Pierwsza przypada na okres kwietnia i maja. Druga odbywa się od połowy lipca do połowy sierpnia. Okresy te mogą się nieco przesuwać w zależności od warunków atmosferycznych (przede wszystkim temperatury). Rójka przebiega za dnia. Ociężałe samice latają niezgrabnie przy nasłonecznionej pogodzie. Imago nie pobierają pokarmu, w związku z czym rójka trwa 8 (samice) - 10 dni (samce). 

Jaja są żółtawobiaławe o średnicy ok. 1,7 mm. Dorosła larwa długości 20-26 mm. Larwy mają zmienne ubarwienie, często żółtawozielone z brunatną głową i czarnymi plamkami, nad każdą nogą odwłokową ciemna plamka w kształcie leżącego średnika; nogi tułowiowe są czarne, na każdym segmencie widoczne są trzy poprzeczne rzędy małych, czarnych kolców. Głowa larwy ma kolor rdzawobrunatny. Zaniepokojone larwy wyginają się esowato i wykonują szybkie, rytmiczne ruchy ciałem. Samiec długości 7-9,5 mm, czarny z brunatnym zakończeniem odwłoka, przednie skrzydła z brunatnym znamieniem, na wierzchołku przyciemnione. Samica długości 7-10,5 mm, jasnożółta z brunatną głową, grzbietowa strona tułowia odwłoka z czarnymi plamkami, znamię na skrzydłach żółtawe.

Występuje prawie w całej Europie, Północnej Afryce na Kaukazie i Syberii. Ogniska gradacyjne powstają w litych drzewostanach sosnowych różnego wieku, rosnące, na ubogich siedliskach. Szczególną rolę odgrywa w drągowinach.

Żeruje na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris), rzadziej na innych gatunkach sosny. Pokarm larw stanowią igły. 

(źródło: wikipedia.pl)

Masowe występowanie (borecznika sosnowca - przyp. red.) w naszych lasach osiągnęło poziom gradacji (zjawisko masowego, często wielkopowierzchniowego, przybierającego rozmiar klęski, występowania szkodliwych owadów w lasach). Panujące ostatnio warunki atmosferyczne (łagodne zimy, okresy długotrwałych upałów, przedłużająca się susza itd.) sprzyjały zwiększonemu żerowania boreczników i ich nadmiernemu rozmnażaniu się w krótkim czasie.

informuje Nadleśnictwo Ostrołęka.

Ostrołęckie nadleśnictwo w tej sprawie ściśle współpracuje ze specjalistyczną jednostką wsparcia merytorycznego – Zespołem Ochrony Lasu w Olsztynie. Leśnicy zapowiadają przeprowadzenie oprysków, które wyeliminują szkodnika, ale dopiero w przyszłym roku.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wiosną przyszłego roku konieczne będzie przeprowadzenie w lasach naszego regionu zabiegu ratowniczego. Zabiegiem będą objęte wszystkie lasy zagrożone, bez względu na formę własności. W tym roku przeprowadzenie zabiegów ratowniczych w naszym terenie nie przyniosłoby zamierzonych efektów, ze względu na fazę rozwojową boreczników. Pragniemy też uspokoić, mając na uwadze duży potencjał regeneracyjny sosny i sposób żerowania boreczników, że obserwowane uszkodzenia nie oznaczają jeszcze śmierci dla opanowanych drzew.

informuje Nadleśnictwo Ostrołęka.

To nie pierwsze podobne plagi owadzich szkodników, z którymi przyjdzie zmierzyć się ostrołęckim leśnikom. W 2018 roku zwalczali brudnicę mniszkę, a w 2014 zwójkę zieloneczkę, w obydwu przypadkach skutecznie.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×