2017-04-10T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 13 100%
Ostrołęka,

Wernisaż wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
13
0
0
W Muzeum Kultury Kurpiowskiej zobaczyć można nową, ciekawą wystawę. Szczególnie zadowoleni będą z niej fani komiksów, bowiem ekspozycja oparta jest o twórczość Janusza Christy autora serii „Kajko i Kokosz”. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 8 kwietnia.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” odbyła się także prelekcja „200 nieznanych prac Janusza Christy” (wygłoszona przez Kaprala i Łamignata z bloga "Na plasterki!!!") oraz prezentacja makiety Mirmiłowa z klocków Lego. Wystawa będzie prezentowana do 29 czerwca 2017 r.  

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. W gablotach znajdziemy bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzą Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „Na plasterki!!!”

Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat. Skansen archeologiczny „Grodzisko w Sopocie” nieco przypomina zabudowania Mirmiłowa – legendarnego grodu Kajka i Kokosza. Każdemu wielbicielowi jego twórczości „Grodzisko” przypomni k a r t y komiksu ze słowiańską krainą i  puszczą pełną dzikiego zwierza, z mieszkańcami grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza. Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróż w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Zaprezentowane materiały archeologiczne (ok. 70 zabytków) pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Oryginalne plansze i  pamiątki udostępniła Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy. Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.

Źródło: Muzeum Kultury Kurpiowskiej/Tekst: W. Łowicki i P. Pogodziński

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również