eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wernisaż wystawy pt. "Turcy południowej Anatolii – praca i tradycja"

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
REKLAMA

Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprasza w niedzielę 5 września 2010 roku o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy fotograficznej Turcy południowej Anatolii – praca i tradycja.

Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z autorem zdjęć Filipem Jacobsonem, który poprowadzi również prelekcję pt. Turcja południowo-wschodnia: Opowiadania o kulturze. Autor wystawy opowie o kulturze tureckiej, o tym jak odnaleźć się i jak podróżować po Turcji, oraz co może przytrafić się w łaźni tureckiej hamman. Podzieli się on swoimi doświadczeniami z podróży. Spotkanie będzie miało charakter multimedialny, z elementami filmu, muzyki i wszystkiego, czego będą Państwo ciekawi o Turcji. Spotkanie zostanie uwieńczone degustacją tureckich przekąsek – baklavy i ayranu.


Wstęp wolny!

___________________________________________________________________
Wystawa „Turcy południowej Anatolii – praca i tradycja” (Güney Anadolu Türk'lerinde iş ve gelenekler) to portrety ludzi pracujących w małych przedsiębiorstwach i manufakturach. Prowadzą oni małe zakłady i sklepy, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, pielęgnują tradycję rękodzieła, ale też adaptują zawody, które przywędrowały do nich z Europy. Nie raz w trudnych warunkach stają się anonimowymi mistrzami swojego fachu. Spotkanie z nimi, chwila rozmowy – mimo bariery językowej - oraz fotografie, to wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie.

Turcja południowo-wschodnia zamieszkała przez wiele mniejszości etnicznych, bliższa jest tradycji kurdyjskiej i arabskiej niż europejskiej. Wyjątkowość tych terenów, kultury i ludzi jest niesamowita.  Mimo że plaże i kurorty wczasowe Turcji są w naszym kraju bardzo popularne, spojrzenie na południowo-wschodnią Anatolię może być ciekawym zaskoczeniem. Przesądy o skrajnych postawach religijnych, kieracie tradycji i krwawych zamieszkach, wpisują się w negatywny obraz i stereotyp, który skutecznie odstrasza podróżników do odkrywania tych terenów i kultury. Wystawa zaprasza do podróży małymi uliczkami Gaziantep, Urfy, Diyarbakir czy Mardinu, która choć trochę odkryje czar Turcji odległej od turystycznych szlaków.


Filip Jacobson: ur. 5 października 1982 roku w Krakowie. Jest kulturoznawcą i filmowcem. Okazjonalnie zaś dziennikarzem i fotografem. Pół roku, na przełomie 2008-2009, spędził w Turcji południowo-wschodniej, w Gaziantep, mieście przy granicy z Syrią. W ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS) pracował z dziećmi i młodzieżą z trudnych środowisk. Pobyt w Turcji zaowocował audycją radiową o muzyce tureckiej www.myspace.com/dolmusz, artykułami Na Newroz tańczą wszyscy w „Gazecie Wyborczej” /Turystyka (13 marca 2010), Święto Ognia w „Poznaj Świat” (marzec 2010), Współczesne kino tureckie w „Tygodniku Powszechnym” (30 lipca 2010), oraz serią fotografii. Publikował zdjęcia w takich magazynach jak „Gitara i Bas”, „Jazz Forum”, „Poznaj Świat”. Jest również współautorem bloga o Turcji www.podrozszwedzkiegokucharza.blogspot.com.


Informacja przygotowana przez Dział Edukacji i Promocji
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×