2010-11-26T18:16:15+01:00 eOstroleka.pl 2 1 -
Ostrołęka,

Wieczór gwiazdkowy w Arce

REKLAMA
REKLAMA
Wieczory w Arce (tak nazywa się zabytkowy budynek, będący siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce) to już kilkuletnia tradycja. Podczas czwartkowych wieczorów odbywają się spotkania z pisarzami z kraju i z regionu, a czasami i zza granicy, są koncerty poezji śpiewanej, promocje książek.

Szczególne miejsce zajmują  prezentacje twórców z regionu: poetów, twórców i artystów kurpiowskich, młodych ludzi obdarzonych talentem (np. w dziedzinie literatury, muzyki, plastyki, fotografii),  ludzi z pasją, a także tych Ostrołęczan, którzy robią kariery w świecie. Wieczorom towarzyszą wystawy dorobku twórczego Ostrołęczan oraz kiermasze wyrobów kurpiowskiej sztuki ludowej. Jednym z takich wieczorów jest organizowany w pierwszych dniach grudnia Wieczór Gwiazdkowy w Arce. Gościem specjalnym będzie dr Żaneta NALEWAJK - literaturoznawca, krytyk literacki, animator kultury, wpółzałożycielka i redaktor naczelna kwartalnika Tekstualia, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i co dla nas bardzo istotne Ostrołęczanka. Tu w Ostrołęce mieszkają jej najbliżsi: rodzina, przyjaciele i znajomi  z lat szkolnych. Rozmowę o literaturze, o Jej dorobku twórczym, o redagowanym przez Nią czasopiśmie  poprowadzi Karol SAMSEL - młody bardzo uzdolniony poeta i krytyk literacki, doktorant UW, również Ostrołęczanin.

Wieczór uatrakcyjni koncert Kapeli Brata Zenona z Czarni – niewielkiej gminy położonej w samym sercu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Kapelę prowadzi Witold KUCZYŃSKI –  znany gawędziarz, twórca zespołów ludowych, animator kultury kurpiowskiej, organizator wielkich imprez folklorystycznych na Kurpiach, zdobywca licznych nagród na festiwalach folklorystycznych, postać bardzo znana nie tylko na Kurpiowszczyźnie, na co dzień dyrektor Gimnazjum w Czarni.  Kapela wykonuje tradycyjne pieśni kurpiowskie (i nie tylko) w nowoczesnej aranżacji.

Wieczór zakończy spotkanie towarzyskie przy tradycyjnym poczęstunku w stylu kurpiowskim. Można będzie popróbować m.in. kozicaka (piwo kozicowe – napój z owoców jałowca), łagodniaka (placek drożdżowy), fafernuchów, chleba razowego z masłem lub z miodem i wielu innych specjałów.
Atrakcją wieczoru (ale i popołudnia) będą kiermasze, które rozpoczną się   już o godz. 15.00. Szczególnym powodzeniem cieszy się Kiermasz wyrobów kurpiowskiej sztuki ludowej. Bezpośrednio u twórców ludowych (ubranych w stroje kurpiowskie) można będzie zakupić tradycyjne i niepowtarzalne ozdoby choinkowe (łańcuchy ze słomki i bibuły, bombki z wydmuszek, szydełkowe anioły i gwiazdki), stroiki świąteczne, pełne barw tęczowych kwiaty z bibuły, karty świąteczne i słynne w świecie kurpiowskie wycinanki, i wiele innych arcydzieł kurpiowskiego rękodzieła. Na stoisku kiermaszowym z książkami można będzie znaleźć ciekawe prezenty gwiazdkowe dla dzieci i dorosłych (baśnie, książki edukacyjne, albumy, powieści, poezja, wydawnictwa regionalne).

Organizatorzy Wieczoru: Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołece i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce.

WIECZÓR  GWIAZDKOWY W ARCE
2 grudnia 2010 r. (czwartek)  godz. 18.00
czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce ul. Głowackiego 42
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2