eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wojewoda kontra dyrektor Meditrans Ostrołęka. Poszło o zwolnienia pracowników

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas dzisiejszej konferencji prasowej upomniał się o dwóch dyspozytorów, którzy mieli stracić pracę w Meditrans Ostrołęka. W odpowiedzi Mirosław Dąbkowski (dyrektor Meditrans) podkreślił, że od kiedy zapadła decyzja o likwidacji dyspozytorni w Ostrołęce, pracę utraciło już "dwadzieścia kilka osób".

Od 1 stycznia 2021 r. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł odpowiada za funkcjonowanie dyspozytorni medycznych w Warszawie, Radomiu i Siedlcach, zarówno w zakresie realizacji samego zadania, jak i personelu. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Radziwiłł podsumował ten proces.

-Wszystkie dyspozytornie na Mazowszu działają bez zakłóceń i obsługują średnio ok. 2,5 tys. zgłoszeń dziennie. Łącznie od początku stycznia dyspozytornie odebrały 61 718 połączeń - usłyszeliśmy. Przypomnijmy, że dyspozytornia w Ostrołęce zakończyła swoją działalność.

Przy tej okazji nie obyło się też bez kłopotów. Wojewoda Konstanty Radziwiłł zwrócił się do marszałka Adama Struzika z prośbą o odniesienie się do faktu zwolnienia z pracy dwóch dyspozytorów zatrudnionych w urzędzie wojewódzkim, a będących dotychczas również ratownikami medycznymi zatrudnionymi w Meditrans Ostrołęka.

Już w procesie rekrutacji otrzymywaliśmy sygnały, że w nieoficjalnych rozmowach dyspozytorzy dostawali od swoich pracodawców ostrzeżenia, iż podjęcie zatrudnienia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim może się wiązać z utratą zatrudnienia na stanowisku ratownika medycznego w Meditrans (gros dyspozytorów łączy te dwie działalności). Niestety w ostatnich dniach te zapowiedzi zmaterializowały się. Otrzymałem informację o tym, że dwóch dyspozytorów zatrudnionych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, a jednocześnie ratowników medycznych z wieloletnim stażem zostało zwolnionych z pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Meditrans Ostrołęka” - Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W obliczu faktu, iż zapowiedzi o zwolnieniu były kierowane wcześniej do dyspozytorów, sytuacja ta budzi mój najwyższy niepokój. Trudno zaakceptować wyjaśnienie, że zajścia te są związane z moimi decyzjami. Działania przeze mnie podejmowane wynikają z przepisów prawa i  są kontynuacją procesów zapoczątkowanych w 2011 r., gdyż już wtedy rozpoczęto koncentrację dyspozytorni. Zdecydowałem, aby w okresie przejściowym na Mazowszu funkcjonowały 3 dyspozytornie, aby m.in. zminimalizować skutki społeczne związane z przenoszeniem etatów. Dyspozytorzy z Ostrołęki i Płocka dostali propozycję, by podjąć zatrudnienie np. w Warszawie. Dyspozytorzy np.  z Płocka skorzystali z tej możliwości, co bardzo mnie cieszy, gdyż aspekt społeczny zmian organizacyjnych jest niezwykle ważny  

- powiedział wojewoda.

Szef Meditrans Ostrołęka Mirosław Dąbkowski odpowiedział mu na Twitterze:

Wskutek decyzji Pana Wojewody Konstantego Radziwiłła o likwidacji dyspozytorni w Ostrołęce utraciło pracę dwadzieścia kilka osób. Ja muszę zwalniać te osoby. A Pan Radziwiłł, niczym rycerz na białym koniu, pozuje na obrońcę uciśnionych. Dwóch uciśnionych
 
- napisał.
 
zdjecie

Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało – 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5. Obecnie są trzy dyspozytornie. Jednocześnie - jak podkreślają służby prasowe wojewody - w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 201.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×