eOstroleka.pl
Region,

Wycinanki kurpiowskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

REKLAMA
zdjecie 3175
zdjecie 3175
By robrobx - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1649763By robrobx - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1649763
REKLAMA

Narodowy Instytut Dziedzictwa poinformował, że wycinankarstwo kurpiowskie znalazło się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego! To znakomita wiadomość dla naszego regionu.

Do niematerialnego dziedzictwa kulturowego należą m.in. tradycje, przekazy ustne, sztuki i tradycje muzyczne, praktyki społeczno-kulturowe, wiedza i umiejętności rzemiosła tradycyjnego oraz wiele innych zjawisk.

W konwencji UNESCO definicja jest następująca: „Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności – jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową – które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności. Dla celów niniejszej Konwencji, uwaga będzie skierowana wyłącznie na takie niematerialne dziedzictwo kulturowe, które jest zgodne z istniejącymi instrumentami międzynarodowymi w dziedzinie praw człowieka, jak również odpowiada wymogom wzajemnego poszanowania między wspólnotami, grupami i jednostkami, oraz zasadom zrównoważonego rozwoju".

Cieszy więc, że zauważone zostały kurpiowskie wycinanki - znak rozpoznawczy naszego regionu.

Ta tradycyjna wycinanka jest ozdobą wykonywaną z białego lub kolorowego papieru techniką wycinania przy użyciu metalowych nożyc do strzyżenia owiec. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych i żywotnych elementów dziedzictwa kulturowego w regionie. Kiedyś wycinanki zwyczajowo naklejano bezpośrednio na bieloną ścianę lub arkusz papieru; obecnie najczęściej umieszcza się je w ramach. Pojawiają się również w formie papierowych firanek w kuchennych oknach - czytamy na stronie NID. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×