eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zamiast Przemocy

Z końcem listopada 2023 Powiślańskie Towarzystwo Społeczne kończy realizację 3 –letniego programu pomocy rodzinom z problemem przemocy.

Celem projektu była też edukacja specjalistów zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie, prowadzone były warsztaty i konsultacje. Zespół PTS próbował przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat źródeł przemocy oraz obalać mity i stereotypy funkcjonujące w tym obszarze. Pokazując, że nie warto podchodzić do problemów schematycznie. Z naszych doświadczeń wynika, że, jeżeli mamy do czynienia z konfliktem dorosłych ludzi, którzy od kilku czy kilkunastu lat żyją ze sobą i prowadzą wojnę domową przy pomocy często brutalnych metod, mamy zwykle wiele wątpliwości na temat tego, kto jest temu winien. Mamy jasność, że przemoc fizyczna jest niedopuszczalna ze względu na nieprzewidywalne i czasem nieodwracalne skutki. Ponadto niemożliwa jest praca z parą w której którakolwiek ze stron jest zastraszona. Jednak im bliżej poznajemy i rozumiemy każdego z nich, tym bardziej staje się jasne, że każdy ma swoje racje i każdy ma swoje techniki walki. Wydaje się nam, że realne przyczyny konfliktów partnerskich kryją się we wzorcach wyniesionych z domów, a decydującą rolę ma brak gotowości i umiejętności porozumienia się oraz zaufania do partnera. Wszystkie te obciążenia i sprzeczności wyniesione z domu nie miałyby tak poważnych skutków, gdyby partnerzy mieli do siebie zaufanie, byli wobec siebie otwarci i szukali porozumienia choćby w podstawowych sprawach. Niestety dzisiaj bardzo popularne jest eksponowanie swoich atutów i ukrywanie wad zarówno w życiu prywatnym jak i społecznym czy zawodowym. Wielu młodych ludzi, zakładając swoje rodziny kieruje się raczej marzeniami niż realiami. Wolą wierzyć, że jakoś to będzie niż wziąć odpowiedzialność za stopniowe budowanie realnej wspólnoty. Często unikają konfrontacji z rzeczywistością i trudne problemy odsuwają na później. Nie potrafią rozpoznawać swoich uczuć a tym bardziej otwarcie rozmawiać o nich ze swoim partnerem. Podręczniki nauki o życiu w rodzinie prezentują archaiczną, powierzchowną wizję rodziny opartą o „tradycyjny”, zrytualizowany podział ról i nie przygotowują do partnerskich relacji, otwartej komunikacji i poszukiwania kompromisów oraz realnego zakresu wspólnoty. Pierwsze poważne kryzysy w rodzinie prowadzą do narastających konfliktów i nierzadko przemocy. Partnerzy walczą różnymi metodami, nie zawsze przemoc fizyczna jest tą najokrutniejszą. Tak więc mamy dużą rezerwę wobec posługiwania się kategoriami sprawcy i ofiary w pomaganiu rodzinom z problemem przemocy.

Realizacja projektu miała wpływ na ograniczenie przemocy w rodzinach. Pomoc służyła głównie pomocy osobom dotkniętym przemocą w zrozumieniu przyczyn oraz poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań. Rodziny dostają pomoc w formie terapii rodzinnej oraz interwencji kryzysowej. Większość rodzin objęta bezpośrednim wsparciem pochodziła z terenów wiejskich. Terapia pomagała dorosłym w uświadomieniu sobie powodów impasu w rodzinach, wkładu poszczególnych członków w kryzys oraz w poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań. Dzieci otrzymywały wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów w nauce oraz w relacjach z rówieśnikami.

W województwie mazowieckim kilka organizacji pozarządowych realizuje podobne projekty opierając się na powyższych założeniach. Są to m.in. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Tygiel” z Płocka, Towarzystwo Resocjalizacyjne z Piaseczna, Stowarzyszenie Patronat, Towarzystwo Reintegracji Społecznej.

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×