eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Zasłużona z PZPR. Radni poparli kandydaturę i przyznali odznakę honorową

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Miejscy radni zagłosowali za nadaniem odznaki honorowej "za zasługi dla Miasta Ostrołęki" dla czterech osób. O jednej z nich można przeczytać w katalogu Instytutu Pamięci Narodowej - samorządowcom jednak to nie przeszkadzało i zagłosowali za nadaniem odznaki.

Za zasługi dla Ostrołęki. Tej informacji nie było w biogramie

Jeden z projektów dotyczył Magdaleny Anny Kowalewskiej, która jest sekretarzem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Jak mówił przewodniczący rady miasta Ostrołęki, to właśnie TPO zgłosiło jej kandydaturę. W uzasadnieniu mówiono o pracy, jaką Magdalena Kowalewska włożyła na rzecz ostrołęckiej kultury, nie wspomniano jednak ani słowem o przeszłości związanej z komunistyczną partią. W biografii informacje związane z PZPR pominięto, a radni zagłosowali za nadaniem odznaki.

W odniesieniu do przeszłości kandydatki wskazano, że "za aktywną działalność w swoim środowisku oddelegowana została do pracy w powiatowych, a następnie wojewódzkich strukturach organizacji młodzieżowych i politycznych". Nie wskazano jednak nazwy tych organizacji.

Ale z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Magdalena Anna Kowalewska była w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1974 r., a w latach 80. pełniła funkcję inspektora w Wydziale Pracy Ideowo-Wychowawczej KW PZPR, a następnie zastępcy kierownika ROPP w Ostrołęce, czyli Rejonowego Ośrodka Pracy Partyjnej.

zdjecie

Radni albo nie wiedzieli o takich śladach w katalogu IPN, albo stwierdzili, że komunistyczna PZPR w życiorysie nie ma żadnego wpływu na nadanie odznaki za zasługi dla miasta.

Pozostali zasłużeni

Podczas tej samej sesji rady miasta zdecydowano o nadaniu odznaki "za zasługi dla Miasta Ostrołęki" dla prezesa Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego dr hab. Jana Mironczuka, byłego wiceprzewodniczącego rady miasta Wiesława Szczubełka, a także pośmiertnie Janowi Mieczysławowi Górzyńskiemu, nauczycielowi muzyki (żył w latach 1909-1982).

Źródło: IPN/eostroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×