eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Znamy laureatów Dorocznej Nagrody Starosty za 2020 rok [ZDJĘCIA, WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
REKLAMA

Tradycyjnie, na ostatniej sesji w roku poznaliśmy laureatów Dorocznej Nagrody Starosty Ostrołęckiego. Pandemia koronawirusa  spowodowała, sesja odbyła się w trybie zdalnym, zatem bez możliwości uroczystego wręczenia tych ważnych wyróżnień.

Nagrody doroczne przyznawane są w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o szczególnym znaczeniu dla Powiatu Ostrołęckiego oraz za szczególne osiągnięcia sportowe dla osób fizycznych, trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej.

Każdego roku laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, która wręczana jest podczas Sesji Rady Powiatu w Ostrołęce. Nagroda ta stała się bardzo ważna w środowisku. Pozwala Staroście Ostrołęckiemu podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Nagroda za całokształt działalności lub wybitne osiągnięcia może być przyznana tej samej osobie lub grupie osób tylko jeden raz.

Decyzją Zarządu Powiatu w Ostrołęce, Doroczne Nagrody Starosty Ostrołęckiego w 2020  roku otrzymali:

Marianna Pokora – zgłoszona przez Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich w Kadzidle w  uznaniu dorobku i twórczości artystycznej oraz za działalność na rzecz upowszechniania
i ochrony kultury.  Pani Marianna to twórczyni ludowa specjalizująca się w koronkarstwie, hafciarstwie, plastyce obrzędowej (palmy wielkanocne, kwiaty, ozdoby choinkowe). Prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w dziedzinie kultury kurpiowskiej tj. warsztaty artystyczne i etnograficzne.

Anna Ogniewska
-  zgłoszona przez Związek Kurpiów w Ostrołęce za działalność
na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Założycielka zespołu folklorystycznego „Nowe Latko”, współorganizatorka Ośrodka Etnograficznego w Lelisie. Koronkarka przekazująca wiedzę i swoje umiejętności zarówno młodszym, jak i starszym.

Michalina Dębowska – zgłoszona przez Radę Miejską w Myszyńcu. Twórczyni ludowa, która  ma na swoim koncie duży dorobek twórczości artystycznej. Działa na rzecz upowszechniania i ochrony kultury, współpracuje szczególnie z dziećmi i młodzieżą. Organizatorka i reżyserka widowisk obrzędowych. Zajmuje się hafciarstwem, bibułkarstwem, śpiewa. Udziela się społecznie i artystycznie.

Cecylia Staśkiewicz
– zgłoszona przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
w  uznaniu  dorobku i twórczości  artystycznej  oraz za działalność na rzecz upowszechniania
i ochrony kultury. Jest aktywną twórczynią ludową (wycinankarstwo, koronkarstwo),  zaangażowaną także społecznie. Specjalizuje się w wycinaniu firanek z bibuły.

Męska Grupa Śpiewacza z Czarni – zgłoszona przez Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni w uznaniu dorobku i twórczości artystycznej oraz za działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Grupa powstała w 2002 roku. Jej członkami jest
pięciu mężczyzn: Krzysztof Szydlik, Jan Szydlik, Waldemar Warych, Marian Samsel i Witold Kuczyński. Śpiewają  w sposób archaiczny pieśni kurpiowskie według dawnych manier regionu kurpiowskiego. Grupa krzewi rodzimą kulturę, a także wprowadza innowacje artystyczne współpracując z muzykami i zespołami innych rodzajów muzyki.

Marcin Żerański - od dawna interesuje się Kurpiami, sam prowadził badania nad puszczańskim budownictwem osadnictwem, szukał śladów innowierców. Opisał bardzo wnikliwie Powiat Ostrołęcki. Jest autorem szczególnie udanych przewodników i  wysoko cenionych map turystycznych.  Stworzone przez Żerańskiego plany miejscowości, pocztówki okazjonalne plany poszczególnych cmentarzy, rysunki najważniejszych tras, kapliczek, zabytków, słowniczek kurpiowski, stały się dla miłośników kurpiowsko-szlacheckiego powiatu czymś niesłychanie pomocnym. Są wykorzystywane podczas lekcji regionalnych, konkursów, przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich. Podczas wielu spotkań promował nie tylko walory krajoznawcze powiatu oraz poszczególnych gmin, upowszechniał również wiedzę historyczną , szczegółowe kalendarium , poświęcił wiele czasu niezwykle celnym opisom obyczajów tutejszej społeczności, tradycjom, gwałtownym procesom dziejowym, których ziemie powiatu były świadkiem. Zgłoszony do nagrody przez Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. M. Mieszki w Kadzidle.

Marcin Dudziec
– zgłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji  w Goworowie za wybitne osiągnięcia sportowe. Wśród dyscyplin sportowych, które w jego życiu zajmują najwięcej miejsca są: tenis stołowy, siatkówka, piłka nożna i bieganie. Bierze udział w zawodach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Posiada długą listę osiągnięć w tenisie stołowym zajmując czołowe miejsca.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×