eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Znów głośno o Ostrołęce - tym razem w sprawie... Banasia. Powinna powstać komisja?

REKLAMA
zdjecie 4555
zdjecie 4555
REKLAMA

"Komisja, i to specjalna, powinna powstać w sprawie skandalu, jakim była Ostrołęka C" - uważa dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska. O Ostrołęce znów głośno było w Sejmie - tym razem podczas dyskusji dotyczącej prezesa NIK Mariana Banasia.

Sejmowa komisja spraw regulaminowych, spraw poselskich oraz immunitetowych zebrała się 10 sierpnia, by rozpatrzyć wniosek Prokuratora Generalnego z 5 lipca o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.  Wątpliwości wzbudziła obecność w sejmowej komisji Krzysztofa Tchórzewskiego, który jako minister energii mocno wspierał inwestycję w elektrownię w Ostrołęce, która to teraz jest kontrolowana przez NIK, a Banaś zapowiedział złożenie zawiadomień do prokuratury.

Ostatecznie Banaś wyszedł z sali, a rozpatrywanie wniosku zawieszono.



- Komisja, i to specjalna, powinna powstać w sprawie skandalu, jakim była Ostrołęka C. A Pan Tchórzewski powinien przed nią odpowiadać, a nie w niej zasiadać.  No ale przecież nie w kraju, gdzie jego brat był zastępcą naczelnika US akurat tam, gdzie biznesy prowadził drugi brat - napisała dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska, która od lat interesuje się sprawą elektrowni Ostrołęka C.



Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

Podpisany w czerwcu 2021 r. przez CCGT Ostrołęka aneks do kontraktu z GE Power zmienia przede wszystkim technologię, w której zostanie zrealizowana inwestycja. Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT - Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 745 MWe netto, planowana na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego, będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Początek prac budowlanych bloku gazowo-parowego w Ostrołęce zaplanowany jest na przełom 2021 i 2022 roku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×