eOstroleka.pl
Region,

Zostań stypendystą Marszałka

REKLAMA
zdjecie 8359
zdjecie 8359
REKLAMA

Ciąg Fibonacciego, radioaktywność czy energetyka wodna to pojęcia, które nie mają przed nimi tajemnic. Projektują strony internetowe, badają sztuczną inteligencję. Ale też nie jednemu zaimponują wiedzą z zakresu ekologii czy zdrowej żywności. Stypendyści marszałka, bo o nich mowa, już od lat dzięki środkom unijnym rozwijają swoje talenty i naukowe pasje. Dziś rusza nabór do szóstej edycji programu dla szczególnie uzdolnionych. Rejestracja elektroniczna trwa tylko do 9 września.

To już VI edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja  w człowieka” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM 2014-2020.  – Już kilka tysięcy uczniów skorzystało z pomocy stypendialnej w ramach środków unijnych. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat pomogliśmy 2874 szczególnie uzdolnionym młodym uczniom. Wartość pomocy, która trafiła w tym czasie do młodych i zdolnych przekroczyła 13 mln zł – wylicza marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik – Tak, jak mówi nazwa tego projektu, te pieniądze są inwestycją w człowieka, w naszym przypadku w młodych ludzi, którzy niejednokrotnie dopiero zaczynają swoją naukową przygodę. I te fundusze w sposób znaczący pomagają im rozwijać ich szkolne zainteresowania i pasje – dodaje marszałek.

W tym roku stypendystami marszałka ma szansę zostać 476 mazowieckich uczniów. Każdy z nich otrzyma w roku szkolnym 2020/2021 stypendium w wysokości  ok. 5 tys. zł  (ok. 500 zł/ miesięcznie). Na realizację projektu zaplanowano 2,7 mln zł. Wypłata stypendium nastąpi w jednej transzy w I/II kwartale 2021 r.

KTO MOŻE ZOSTAĆ STYPENDYSTĄ?

O stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełniają kilka warunków. Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, stypendia trafią do najwybitniejszych mazowieckich uczniów – Młodzi ludzie, aby zdobyć nasze stypendium, muszą wykazać się ponadprzeciętnymi wynikami w nauce. Możemy więc powiedzieć, że stypendium jest rodzajem nagrody za bardzo dobrą naukę, ale też i świetną motywacją do dalszej wytężonej pracy.

Stypendium w tym roku trafi do uczniów, którzy:

  • w roku szkolnym 2019/2020 otrzymali promocję do następnej klasy/otrzymali świadectwo ukończenia szkoły podstawowej;
  • w roku szkolnym 2020/2021 będą uczniami VII lub VIII klasy szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego w województwie mazowieckim;
  • uzyskali średnią ocen z trzech dowolnie wybranych przedmiotów ogólnych rozwijających kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne, obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia klasy/szkoły w roku szkolnym 2019/2020 na poziomie nie niższym niż 5,66. Co najmniej jeden przedmiot, spośród trzech przedmiotów wskazanych do średniej, musi być ujęty w kierunku rozwoju edukacyjnym ucznia;
  • uzyskali średnią ocen ze wszystkich przedmiotów obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia klasy/szkoły w roku szkolnym 2019/2020 na poziomie nie niższym niż 5,40.

Uczniowie dodatkowe punkty mogą otrzymać za uzyskanie w roku szkolnym 2019/2020 tytułu laureata lub finalisty konkursów lub olimpiad Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a także za laureata lub finalistę konkursów organizowanych przez kuratora z województw innych niż mazowieckie. Aby ubiegać się o stypendium trzeba uzyskać minimum 14 punktów, obliczonych na podstawie tych kryteriów.

CO MOŻE KUPIĆ STYPENDYSTA?

Stypendium może zostać przeznaczone wyłącznie na cele edukacyjne związane z rozwojem naukowym zgodnym z Indywidualnym planem rozwoju edukacyjnego ucznia.

Uczniowie za zdobyte fundusze mogą kupić m.in. sprzęt komputerowy, fachową literaturę czy podstawowe wyposażenie miejsca nauki w domu. To środki również na opłacenie zajęć pozaszkolnych, wycieczek edukacyjnych, kursów językowych czy korzystanie z internetu itp.

JAK ZOSTAĆ STYPENDYSTĄ?                                                            

Do ubiegania się o stypendium zachęca również Krzysztof  Skolimowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Od tego jaką będziemy mieć młodzież, jak będzie przygotowana do różnych zadań zależy jaka będzie przyszła Polska. Ten program stypendialny daje szansę tym, którzy mają ciekawe pomysły i chcą je realizować. Bardzo się cieszę, że w województwie mazowieckim od lat realizujemy ten program. Jestem osobiście z tego dumny i namawiam wszystkich uczniów do zgłaszania się – przekonuje przewodniczący. Nabór wniosków do projektu trwa od 2 do 21 września 2020 r. Podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym, trwającym do 9 września uczniowie powinni zarejestrować wniosek  pod adresem https://stypendia.oeiizk.waw.pl/, a w drugim są zobowiązani do złożenia kompletu dokumentów, w tym m.in. wniosku, I części Indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego ucznia, kopii świadectw czy oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych  w wersji papierowej do urzędu marszałkowskiego (osobiście lub listem poleconym). Drugi etap trwa do 21 września br.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad, procedur i realizacji projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” znajdują się na stronie:  https://stypendia.oeiizk.waw.pl/.

Dodatkowe informacje można również uzyskać telefonicznie – (22) 59-79-410, -413, -423, -430, -449 lub mailowo – edukacja@mazovia.pl.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×