1 sierpnia zawyją syreny (WIDEO)

Uruchamiane 1 sierpnia syreny tworzą system obrony cywilnej. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia dla ludności. Według wyników inwentaryzacji punktów ostrzegania i alarmowania ludności z 2009 roku, w Warszawie odnotowano 372 syreny elektromechaniczne oraz 25 elektronicznych. Służby wojewody mazowieckiego we współpracy z miastem stołecznym doprowadziły do poprawnego funkcjonowania całego systemu ostrzegania w stolicy. Oprócz stałych punktów alarmowych, w 66 rocznicę powstania warszawskiego, wykorzystane będą także syreny mobilne, aby sygnał alarmowy był słyszany w całym mieście.
W 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na ulicach miast pojawią się flagi narodowe, a o godzinie „W” na minutę w całym kraju zawyją syreny oraz zostanie zatrzymany ruch.
Apelujący o włączenie się do obchodów rocznicy prof. dr hab. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, pisze: „Powstanie Warszawskie, mimo lokalnego charakteru walk, niewątpliwie nie było wydarzeniem lokalnym. Polskie Państwo Podziemne, które w dniu wybuchu Powstania zaczęło funkcjonować otwarcie na terenach zdobytych przez Powstańców, było legalną Rzeczpospolitą. Żołnierze Powstania walczyli nie tylko o Warszawę, stolicę wolnej Polski, ale przede wszystkim podjęli się ostatecznej próby boju o ocalenie całego kraju.”
Prezydent Miasta Ostrołęki zwraca się do mieszkańców miasta oraz podległych instytucji i placówek z prośbą o uczczenie pamięci bohaterów – uczestników Powstania – poprzez przyłączenie się do akcji zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Kalendarz imprez
| Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
| 29 | 30 | 1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 | 1 | 2 |




1
6
13
20