2015-09-25T18:00:06+02:00 eOstroleka.pl
Region,

100-lecie ciechanowskiego szpitalnictwa

REKLAMA
fot.Krzysztof Lewandowskifot.Krzysztof Lewandowski
REKLAMA

W Ciechanowie podwójny jubileusz – 100-lecie szpitalnictwa na tym terenie oraz 30. rocznica przeniesienia szpitala do nowoczesnego kompleksu budynków przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.

Prezydent Ciechanowa, starosta ciechanowski, a także Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie oraz Wyższa Szkoła Zawodowa wspólnie zorganizowali uroczystą sesję naukową. Poprzedziła ją msza święta w kaplicy szpitalnej, podczas której poświęcono sztandar Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego – wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk, marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc.

Zasłużeni dla mazowieckiej służby zdrowia

Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Ciechanowie sejmik nadał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”, a marszałek województwa uhonorował 19 szczególnie zasłużonych pracowników placówki – obecnych i emerytowanych – Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia” za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Promocja zdrowia

Imprezą towarzyszącą był piknik edukacyjno-zdrowotny dla pacjentów, zorganizowany na terenie poradni specjalistycznych szpitala. Można było m.in. zarejestrować się w bazie dawców szpiku, uzyskać informacje na temat udaru mózgu, szkoły rodzenia i promocji zdrowia, przemocy w rodzinie, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz spotkać wolontariuszy „Szlachetnej paczki” i „Psia spółka”. Zainteresowani wysłuchali wykładu poświęconego historii ciechanowskiego szpitalnictwa.

Z kart historii

Pierwszy ciechanowski szpital zaczął funkcjonować w 1915 r. w budynku przy ul. Płońskiej i zajmował się głównie izolacją i leczeniem chorych zakaźnie. Po I wojnie światowej mieścił się w dwóch budynkach. W okresie międzywojennym utworzono cztery oddziały: ogólny, zakaźny, chirurgiczny i położniczo-ginekologiczny. Istniały: własna kuchnia, pralnia i magazyn.

W 1945 r. zaadoptowano na potrzeby szpitala poniemieckie budynki przy ulicy Sienkiewicza. Funkcję dyrektora objął dr Karol Szwanke. W roku 1975 powołano do istnienia Wojewódzki Szpital Zespolony. Dziesięć lat późnij placówkę przeniesiono do kompleksu budynków przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2. Od listopada 2001 r. funkcjonuje pod nazwą Specjalistyczny Szpital Wojewódzki. Jest największym świadczeniodawcą usług medycznych w subregionie ciechanowskim. Pacjentom zapewnia nowoczesną diagnostykę i terapię. W placówce wykonuje się wysokospecjalistyczne usługi medyczne w 22 oddziałach szpitalnych i 50 poradniach specjalistycznych. Szpital realizuje programy profilaktyczne, w tym m.in. „Szkoła Promocji Zdrowia” i „Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze”, finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×