eOstroleka.pl
Ostrołęka,

100. rocznica urodzin Toniego Halika - Patrona II SLO

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Każdy urodził się pod jakąś gwiazdą, złą czy dobrą: gwiazdą przeznaczenia... Ja urodziłem się, tak przynajmniej mi się wydaje, pod gwiazdą przygody” - mawiał Tony Halik, wielki podróżnik i wspaniały człowiek. I właśnie Patronowi szkoły poświęcony był dzisiejszy uroczysty apel zdalny w dniu jego setnej rocznicy urodzin. Z tej okazji uczniowie klasy IIB przygotowali montaż słowno – muzyczny, który rozpoczął się piosenką wykonaną przez uczennicę Anię Dziczek. Następnie młodzież odtworzyła biografię Patrona. Mieczysław, Antoni, Sędzimir, bo tak miał na imię, był człowiekiem pragnącym poznawać wciąż nowe miejsca i ludzi, odkrywać wyjątkowe przestrzenie. Urodził się w Toruniu 24 stycznia 1921 roku. Chodził do szkoły średniej w Płocku. Naukę przerwał wybuch wojny – wtedy to Halik wyemigrował przez Rumunię do Francji, następnie do Anglii, gdzie był pilotem jednego z polskich dywizjonów w ramach RAF. Współpracował wówczas z francuskim ruchem oporu. Po wojnie wyemigrował do Afryki, następnie do Argentyny, gdzie otrzymał obywatelstwo. Był dokumentalistą samego Perona, współpracował w zakresie reportażu z największymi stacjami, m.in. NBC. Wraz z żoną podjął się czteroletniej wyprawy z Ziemi Ognistej na Alaskę. Wówczas to urodził się jego syn. Relacje z wyprawy znalazły się w jego książce „180 tysięcy kilometrów przygody”. Halik poznał w Meksyku w latach siedemdziesiątych Elżbietę Dzikowską, dzięki której wrócił do Polski już na stałe, będąc wciąż dokumentalistą, ale i korespondentem z lokalnych wydarzeń lat osiemdziesiątych. Prowadził wraz z Dzikowską bardzo popularny program telewizyjny „Pieprz i wanilia”, emitowany przez lata na falach Telewizji Polskiej.

        Tony Halik uważał, że warto ciągle „zarabiać” na wspomnienia, bo przecież nikt nam ich nie odbierze. Był zdania, że każdą rozpoczętą przygodę, powinno się doprowadzić do końca, w przeciwnym razie przekreśli się jakąś część życia. We wszystkim, co nas spotyka, należy znaleźć pozytywne strony i tym optymizmem przyciągać do siebie ludzi. Wspomnienia  o Patronie przeplatane były pięknymi recytacjami wierszy uczniów: Aleksandry Zyśk, Joanny Grosfeld, Wiktorii Brzuzy, Patrycji Łady, Anny Dziczek i Bartłomieja Przychodzenia. Pierwsza część uroczystości zakończyła się piosenką Jonasza Kofty pt. „Pamiętajcie o ogrodach”.

           Następnie Dyrektor szkoły pan Adam Ochenkowski przywołał wspomnienia  i przeniósł nas do roku 1995, kiedy to zrodził się pomysł wyboru Patrona Szkoły. W tym czasie, podczas toczących się rozmów padało wiele znanych postaci, lecz zarówno dla społeczności uczniowskiej, rady pedagogicznej, jak i rodziców najlepszym kandydatem okazał się Antoni Halik. Po wstępnych rozmowach najpierw z Panią Elżbietą Dzikowską, następnie z samym Tonym Halikiem, padły słynne już słowa: „most w Brazylii mam mojego imienia, grotę w Argentynie, ale szkoły nie mam, więc się zgadzam”.

Do pierwszego spotkania z Patronem doszło w Ostrołęce, 25 stycznia 1996 roku. W ciągu kilku dni zorganizowano kulig w Lelisie, zakończony ogniskiem, występy zespołów ludowych, uroczystą kolację i oczywiście spotkania ze społecznością szkolną. Podczas tych rozmów Tony Halik dał się poznać jako ciepły, przyjazny człowiek, pałający ogromną sympatią do młodych ludzi, zarażający optymizmem  i miłością do życia.

Po tej wizycie podjęto kroki, by nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkole. Wydarzenie to miało miejsce 31 maja 1996 roku w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. Od tego czasu rozpoczęła się prężna działalność szkoły, a motto Patrona „Życie jest największą przygodą” zaczęło przyświecać naszym celom i rozjaśniać każdy dzień zapisujący się na kartach historii II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Toniego Halika w Ostrołęce.

Wiosną 1998 roku, w ostatnich dniach ustnych egzaminów maturalnych dotarła do nas bardzo smutna wiadomość - 23 maja Antoni Mieczysław Halik wyruszył w swoją ostatnią podróż. 28 maja wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Poinformował również, że w dniu 30 stycznia 2021 r. o godz. 16.oo w TV Polonia odbędzie się spotkanie pani Elżbiety Dzikowskiej, która będzie opowiadała o Tonim i o jego wspólnych podróżach po świecie. Na spotkanie zaprosił całą społeczność szkolną.

    Dla całej społeczności szkolnej dzisiejszy dzień był wyjątkowy. W końcu nie co dzień obchodzi się 100. rocznicę urodzin człowieka tak wspaniałego, błyskotliwego  i optymistycznego, który na stałe wpisał się w historię naszej szkoły, a pamięć po nim pozostanie w naszych sercach już na zawsze żywa.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×