eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

150 lat temu oddali życie za niepodległość, dzisiejsze pokolenie oddało im pamięć [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4155
Uroczyste odsłonięcie pomnika powstańców styczniowych, fot. Starostwo Powiatowe w OstrołęceUroczyste odsłonięcie pomnika powstańców styczniowych, fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 4155
Uroczysty charakter miały tegoroczne obchody rocznicy Powstania Styczniowego w Myszyńcu. Odsłonięty został pomnik powstańców styczniowych, mieszkańców Myszyńca i okolic, którzy 150 lat temu włączyli się do walk o niepodległość Polski.

W obchodach uczestniczyli: starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł oraz dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrołęce Aldona Kuciej.

Dokładnie 150 lat pod Myszyńcem miała miejsce bitwa oddziałów Kurpiowskich pod dowództwem Z. Padlewskiego z oddziałami armii rosyjskiej. Walka  zakończyła się zwycięstwem Polaków. Na skutek wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym i uczestnictwem miejscowej ludności w walkach o niepodległość Myszyniec , tak jak wiele innych polskich miast, stracił prawa miejskie. Odzyskał je dopiero w 1993 roku.

Niedzielne uroczystości związane z obchodami rocznicowymi rozpoczęła msza święta polowa. Po niej nastąpiło poświęcenie nowo wybudowanego Pomnika Poległych Powstańców. Następnie odbył się apel poległych oraz montaż słowno- muzyczny o tematyce patriotycznej.

Obchody uświetniła obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.  
Kalendarz imprez
marzec 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 23  24  25  26  27  28 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×