zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2021-06-12T12:39:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

19 mln zł dla gmin popegeerowskich z Mazowsza

REKLAMA
REKLAMA
1
0
1

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wsparcie otrzymają 33 inwestycje gminne z województwa mazowieckiego, na terenie których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y).

Środki w wysokości 19 626 505,16 zł będą przeznaczone na inwestycje i zakupy inwestycyjne m.in. przebudowę oczyszczalni ścieków, przebudowę dróg, budowę placów zabaw czy świetlic wiejskich.

Obraz przedstawia napis "Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych", wykonany białymi literami na granatowym tle. Tuż obok napisu niewielkie logo składające się na trzy biało-czerwone flagi.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych, z czego:

 • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce (wsparcie wyliczone z zastosowaniem algorytmu);
 • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w grudniu 2020 roku, w ramach pierwszego konkursu;
 • 1,89 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w marcu 2021 roku, w ramach drugiego konkursu;
 • 673 mln zł przyznane w marcu 2021 roku gminom górskim z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi;
 • 340 mln zł skierowanych do gmin popegeerowskich.

Środki pieniężne przekazane do gmin, w których niegdyś funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y), pozwolą na realizację inwestycji tzw. pierwszej potrzeby, m.in. takich jak budowa, rozbudowa i przebudowa:

 • kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
 • dróg wewnętrznych lub dojazdowych
 • oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych,
 • centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego,
 • świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich.
 • modernizacja mienia pochodzącego ze zlikwidowanych PGR-ów, w tym w szczególności budynków i ogrodzeń,
 • prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

W województwie mazowieckim dzięki rządowym środkom zrealizowane zostaną 33 inwestycje. Wśród nich są:

 • Projekt i rozbudowa oczyszczalni ścieków we wsi Pawłowice. Celem jest powstanie nowoczesnej mechaniczo-biologicznej oczyszczalni z podwyższonym usuwaniem biogenów. Inwestycja powstanie na terenie gminy Tarczyn w powiecie piaseczyńskim. Kwota dofinansowania to 2,5 mln zł.
 • Przebudowa dróg w miejscowościach Szostek i Seroczyn. Przebudowanych zostanie 5 dróg o łącznej długości ok. 1,8 km. Inwestycja powstanie na terenie gminy Wodynie w powiecie siedleckim. Kwota dofinansowania to 1 mln zł.
 • Budowa świetlicy – centrum aktywizacji społeczności wiejskiej w miejscowości Żukowo-Wawrzonki. Przewiduje się budowę dwóch sal z przeznaczeniem na miejsce spotkań mieszkańców miejscowości Żukowo Warzonki i Cieciersk, jak również miejsce spotkań dzieci oraz młodzieży zamieszkujących najbliższą okolicę. Inwestycja powstanie na terenie gminy Raciąż w powiecie płońskim. Kwota dofinansowania to 1 mln zł.
 • Budowa dwóch oczyszczalni zbiorczych dla budynków wielorodzinnych popegeerowskich w miejscowościach Pakosław i Starosiedlice. Inwestycja powstanie na terenie gminy Iłża w powiecie radomskim. Kwota dofinansowania to 500 tys. zł.

Lista inwestycji objętych dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych znajduje się w załączniku poniżej.

 

REKLAMA
zdjecie 9440
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×