2021-04-30T19:32:33+02:00 eOstroleka.pl
Region,

2 maja wywieśmy również Flagę Mazowsza!

REKLAMA
REKLAMA
3
3
5

W miastach Mazowsza m.in. w Warszawie, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach i w Ostrołęce – władze regionu wspólnie z prezydentami wywiesili Flagę Województwa Mazowieckiego. Wizerunek białego orła na czerwonym tle, można również zobaczyć w całym województwie, na urzędach miast, gmin, ale także na masztach przy siedzibach OSP czy przy szkołach. – Zbliża się drugi maja. To doskonała okazja, aby obok flagi Rzeczypospolitej wywiesić również naszą Mazowiecką – zachęca marszałek Adam Struzik.

Symboliczne znaczenie flagi dla budowania wspólnoty mazowieckiej zauważył podczas jej wywieszania na Placu Obrońców Warszawy w Płocku, prezydent Andrzej Nowakowski. – Widok łopoczącej na wietrze flagi zawsze napawa dumą i budzi pozytywne odczucia. Ta duma z bycia Mazowszanami i lokalny patriotyzm są nam potrzebne zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu zagrożenia podziałem naszego województwa. Jestem przekonany, że flaga będzie dumnie prezentowała się w Płocku, historycznej stolicy Mazowsza.

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński podczas wywieszania flagi województwa w Warszawie powiedział – Flaga Mazowsza jest mi bardzo bliska, bo pracuję na rzecz regionu od wielu lat. A prezentacja flagi w Warszawie  ma swoją szczególną symbolikę, bo miasto z Mazowszem jest nierozerwalnie związane. To fakt warty podkreślenia teraz w czasie prób podziału regionu, na czym mieszkańcy ucierpieliby nie tylko finansowo.

Flaga to nasz symbol, z którego powinniśmy być dumni zauważył podczas uroczystego zawieszenia Flagi Mazowsza na Skwerze Kościuszki prezydent Siedlec Andrzej Sitnik – Jesteśmy mieszkańcami Mazowsza, więc umieszczony na Skwerze Kościuszki symbol, który nas identyfikuje i jednoczy jako społeczność, mówi o naszym patriotyzmie, naszej kulturze i przywiązaniu do tradycji. Zachęcam więc mieszkańców do spoglądania w jej kierunku, by wywołać chwile refleksji o naszych korzeniach czy naszej historii.

Wagę wydarzenia, jakim było podniesienie flagi Mazowsza na maszcie na placu gen. Józefa Bema podkreślił prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. – Ten dzień zapisze się w historii naszego miasta, albowiem barwy Mazowsza znalazły się na placu gen. Józefa Bema, obok flag Polski, Miasta Ostrołęki i Unii Europejskiej. To nie tylko dowód dobrej współpracy miasta z władzami Mazowsza, ale także podkreślenie poczucia wspólnoty, jaką jesteśmy.

W uroczystym zawieszeniu flagi w Ciechanowie udział wzięła również z-ca prezydenta Ciechanowa Iwona Kowalczuk. – W tym trudnym czasie ogromnej polaryzacji społecznej szczególnie widzimy, jak ważne jest utrzymanie wieloletniej tradycji i jedności na Mazowszu. Taką integralność mieszkańców, która pozwala na harmonijny i stabilny rozwój, symbolizuje flaga regionu.

Dzięki decyzji radnych województwa mazowieckiego wizerunek Flagi Mazowsza będzie mógł być używany już nie tylko w instytucjach, ale też w domu, szkole czy miejscu pracy. Może być także wykorzystywany w celach handlowych, służących identyfikacji i promocji województwa po uzyskaniu zgody zarządu województwa. Władze Mazowsza zainaugurowały kampanię promującą Flagę Województwa Mazowieckiego. W przeddzień 2 maja flagi Mazowsza rozesłane zostały do samorządów.

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć zaznacza marszałek Adam Struzik– Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumniDlatego pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek.

Głównym elementem flagi jest widoczny z lewej strony biały orzeł bez korony, ze złotym dziobem i złotymi szponami. Ta symbolika nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne. 

REKLAMA
Więcej o: Mazowsze
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×