zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-26T12:12:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

21 zabytków z regionu ostrołęckiego z dofinansowaniem samorządu województwa [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
0
11

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W sumie uda się wyremontować aż 154 obiekty, z czego 21 w regionie ostrołęckim. Z beneficjentami spotkali się dziś członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, którzy wręczyli im certyfikaty „Cenny zabytek Mazowsza”.

Tegoroczny nabór cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały aż 154 obiekty z całego Mazowsza.

Wśród zabytków znalazło się 21 obiektów z powiatów makowskiego, przasnyskiego, ostrołęckiego i ostrowskiego. Łączna wartość tych dotacji to blisko 2 mln zł. Wśród zadań znalazły się, m.in. remonty elewacji budynków mieszkalnych i kościołów, remonty więźby dachowej oraz prace konserwatorskie.

Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska władze regionu dostrzegają, że wciąż jest wiele do zrobienia i po raz kolejny wspierają prace na mazowieckich zabytkach – Ponad 12 mln zł – to są bardzo duże pieniądze, które pomogą właścicielom obiektów na przeprowadzenie często ratunkowych działań. W tym roku obok obiektów sakralnych na liście dotacji nie braknie zabytków świeckich.

W tym roku wsparcie z budżetu regionu pozwoli m.in. na kontynuację prac restauratorskich we dworze w Krzynowłodze Wielkiej (np. odtworzenie podłóg drewnianych i posadzek kamiennych parteru, wejść i piwnic), prace konserwatorskie i remontowe w zespole klasztornym Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu, a także remont i konserwację chrzcielnicy z kościoła parafialnego w Ostrowi Mazowieckiej i prace przy zabytkowej kaplicy cmentarnej w Starym Lubotyniu.

Dziękuję wszystkim naszym dzisiejszym beneficjentom za dobrze napisane wnioski, które mogliśmy wesprzeć środkami z budżetu Mazowsza. Wasza praca i zaangażowanie pozwolą odrestaurować wiele cennych obiektów. Gratuluję wszystkim właścicielom, którzy dziś otrzymali certyfikaty. – dodawała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego

 

Wśród zabytków, które znalazły się w tym roku na liście dotacji jest 21 obiektów z regionu ostrołęckiego. O ich wartości dla lokalnych społeczności mówi Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego – Na Kurpiach mamy wiele wspaniałych obiektów zabytkowych. Wśród nich świątynie z bogato zdobionymi wnętrzami, niepowtarzalnym wzornictwem. Są to oczywiście obiekty zabytkowe, które mają swoją historią, gdzie czas odcisnął już swoje piętno. Naszym obowiązkiem jest zatroszczyć się o to, aby zachować te miejsca dla przyszłych pokoleń. Stąd zaangażowanie tak dużych środków w budżetu Mazowsza – dodaje radny.

W tym roku środki z budżetu Mazowsza można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, na podstawie której będą przeprowadzane prace, zabezpieczanie i odnowienie zabytków, modernizacje różnych instalacji czy zakup materiałów budowlanych.

Prace restauratorskie finansowane z dotacji Mazowsza o wartości 180 tys. zł na zabytkowej dzwonnicy kościoła farnego w Ostrołęce są już prowadzone. O remoncie opowiadał ks. Wiesław Białczak, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. – Wymieniamy m.in. część tynków, będzie nowa elewacja. Nasza dzwonnica będzie teraz w tej samej kolorystyce co kościół. Wracamy do tego koloru, który dzwonnica miała przed laty. Remont oczywiście odbywa się pod opieką konserwatora zabytków.

Certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” przyznawany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

zdjecie

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×