eOstroleka.pl
Region,

25 osób zatrzymanych. KAS i CBŚP zlikwidowały tytoniową grupę przestępczą [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawiefot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
REKLAMA

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Lubelskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, przejęły ponad 2 tony tytoniu oraz urządzenia do produkcji i pakowania papierosów. Grupa przestępcza produkowała i handlowała papierosami, działała również za granicą.

Kontrole w sześciu województwach

Funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie oraz Zarządu w Lublinie i Gdańsku (CBŚP), pod nadzorem Lubelskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Lublinie, przeszukali 47 domów, mieszkań, biur i innych obiektów w woj. lubelskim, lubuskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i podlaskim, gdzie produkowano, przechowywano i skąd dystrybuowano papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy.

Efekty przeszukań

Funkcjonariusze znaleźli ponad 2 tony tytoniu i prawie 13 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycane z Białorusi.

Zabezpieczyli maszyny do produkcji, paczkowania i foliowania papierosów i komponenty do ich produkcji oraz laptopy, telefony komórkowe, samochody i dokumentację. Straty budżetu państwa związane z nielegalną produkcją papierosów są szacowane na ok. 200 mln zł.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Grupa działała od 2015 r., nie tylko w Polsce. Członkowie grupy przemycali wyroby tytoniowe do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Korzystali w tym celu z firm transportowych, zarejestrowanych wyłącznie na potrzeby przestępczej działalności.

W rozpracowaniu grupy przestępczej pomogła brytyjska służba HM Revenue & Customs.

Nie tylko papierosy i tytoń

Podczas przeszukań posesji, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli broń palną, amunicję oraz środki odurzające. Zabezpieczyli także 1,3 mln zł, pieniądze były ukryte w domu członka rodziny jednego z podejrzanych.

Zatrzymania, zarzuty

25 osób zatrzymano. Zostały przesłuchane w Prokuraturze Krajowej w Lublinie. 24 zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty karne skarbowe, w tym jednej osobie postawiono zarzut kierowania grupą. Ponadto, jedna osoba usłyszała zarzut prania pieniędzy i utrudniania postępowania.

Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 10 mln zł. Decyzją sądu, 10 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Materiał filmowy 1 :
Więcej o: KAS, zatrzymania, CBŚP

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×