eOstroleka.pl
Region, NASZ NEWS

31-latek zmarł, lekarze przed sądem. Ostrołęcki sąd uchylił wyrok uniewinniający

REKLAMA
zdjecie 1024
zdjecie 1024
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Ostrołęce uchylił wyrok uniewinniający dwóch lekarzy z Ostrowi Mazowieckiej, którzy stanęli przed sądem w sprawie śmierci 31-letniego pacjenta. Sprawą ponownie zajmie się Sąd Rejonowy, gdyż apelacja prokuratury okazała się skuteczna.

31-latek zmarł. Lekarze przed sądem

Sprawa dotyczyła śmierci 31-letniego mężczyzny, który 19 grudnia 2017 r. trafił do szpitala w Ostrowi Mazowieckiej z silnym bólem brzucha. Na SOR postawiono diagnozę zapalenia trzustki i przewieziono go na oddział chirurgiczny. 20 grudnia miała miejsce konsultacja z anestezjologiem, który stwierdził, że stan pacjenta nie wymaga przewiezienia na intensywną terapię. Pacjent został więc na chirurgii.

Stan pacjenta wciąż się pogarszał, więc 21 grudnia przeniesiono go na oddział intensywnej terapii i wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej, podłączając do urządzeń podtrzymujących funkcje życiowe. Przez trzy tygodnie stan mężczyzny był bardzo ciężki. W trakcie pobytu w szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej 31-latek był wielokrotnie operowany. W końcu wyrażono zgodę na przetransportowanie mężczyzny do szpitala w Warszawie. Dwa dni po transporcie, 17 stycznia 2018 r., mężczyzna zmarł. A jego rodzina nie zamierzała przejść obok tej śmierci obojętnie.

Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia

Mimo, iż przesłuchiwani lekarze twierdzili, że takie zapalenie trzustki, jakie miał 31-latek, często wiąże się ze zgonem, to jednak postawiono prokuratorskie zarzuty dwóm lekarzom. Ważna była opinia biegłego, który stwierdził, że działania podjęte przez lekarzy w pierwszych dobach leczenia mężczyzny, mogły narazić pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Finalnie, prokuratura oskarżyła chirurga i anestezjologa o nieumyślne narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Obaj lekarze nie przyznali się do winy.

W kwietniu 2023 r. Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej uniewinnił lekarzy, a kosztami sądowymi obciążył Skarb Państwa. Ale sprawa ma ciąg dalszy i... będzie kontynuowana. Apelację od wyroku złożyła prokuratura.

28 marca 2024 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpatrzył apelację i podzielił argumenty oskarżyciela publicznego w tym zakresie, uchylając wyrok i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostrowi Mazowieckiej.

Sprawę szczegółowo opisywaliśmy w eOstroleka.pl:

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28 dk29  30
×