2015-06-29T12:56:57+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

39-letni seryjny podpalacz wpadł na gorącym uczynku

REKLAMA
zdjecie 9145
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Funkcjonariusze ostrołęckiej policji zatrzymali na gorącym uczynku 39-letniego mężczyznę podejrzewanego o dokonanie serii podpaleń w lasach na terenie gminy Kadzidło. To on najprawdopodobniej jest odpowiedzialny za gigantyczny pożar lasu w Glebie i Gralach z maja ubiegłego roku.

39-latek został zatrzymany podczas kolejnej próby podpalenia. Próbował uciekać, na nic się to jednak nie zdało. Mężczyzna podejrzewany jest o dokonanie kilkunastu podpaleń w tym także jednego z największych w regionie pożarów w wyniku którego spłonęło niemal 100 hektarów lasu w Glebie i Gralach. Straty sięgnęły wówczas ponad milion złotych

- W ostatnim czasie na terenie północnej części powiatu ostrołęckiego straż pożarna otrzymała serię zgłoszeń dotyczących pożarów. Zdarzenia te miały miejsce przede wszystkim w lasach. Już wstępne czynności śledczych wskazywały na to, że mamy do czynienia z celowymi podpaleniami. Zdarzenia te stały się groźne i uciążliwe. Do rozwiązania sprawy komendant ostrołęckiej policji powołał specjalną grupę w skład, której weszli doświadczeni policjanci wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu oraz wydziału kryminalnego. Biorąc pod uwagę ogrom terenów leśnych na terenie powiatu niezbędna była współpraca pomiędzy policjantami, a funkcjonariuszami straży leśnej. Zorganizowano też spotkania pomiędzy policją, państwową strażą pożarną, starostwem powiatowym oraz nadleśnictwami Ostrołęka, Myszyniec i Parciaki. Ich efektem było podjęcie serii działań, których głównych celem było ustalenie i zatrzymanie sprawcy podpaleń. Działania te opierały się przede wszystkich na czynnościach operacyjnych, które to okazały się niezwykle skuteczne. Funkcjonariusze mając informację o tym, że sprawca może próbować znów podpalić las przygotowali zasadzkę. Działania policjantów zakończyły się sukcesem. Mężczyzna, który próbował podpalić las, próbował jeszcze uciekać, ale po krótkim pościgu został zatrzymany. Jeszcze przed zatrzymaniem policjanci powiadomili Straż Pożarną, dzięki czemu błyskawicznie strażacy znaleźli się na miejscu zabezpieczając ja w profesjonalny sposób. Zatrzymany 39-latek jest podejrzany o kilkanaście podpaleń. Wśród nich mowa o największym pożarze w ostatnich latach w Glebie i Gralach. W akcji ratunkowej brało udział wówczas ponad 50 jednostek straży pożarnej, śmigłowce i samoloty gaśnicze. Zniszczeniu uległo wtedy blisko 100 hektarów lasu, a straty oszacowano na ponad milion złotych – poinformował nas st. asp. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie, grozi mu kara do 10 lat więzienia.

REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×