eOstroleka.pl
Polska,

40. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników

REKLAMA
zdjecie 9637
40. rocznica utworzenia KOR, fot. P. Tracz / KPRM40. rocznica utworzenia KOR, fot. P. Tracz / KPRM
REKLAMA
zdjecie 9637

- Przez wiele dekad Wydarzenia Czerwca '76 roku były zapomniane, a bohaterowie tamtych dni przemilczani. Śp. Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął przywracanie pamięci, które dziś mamy zaszczyt kontynuować - powiedziała Premier Beata Szydło przed koncertem "Głos Wolności" w Warszawie z okazji 40. rocznicy Wydarzeń Czerwca 1976.

Szefowa Rządu podkreśliła, że protestujący zasługują na szacunek i pamięć.

- Polscy robotnicy w spontanicznym i heroicznym buncie sprzeciwili się bezdusznemu niszczeniu społeczeństwa. (...) Protestujący zasługują na szacunek i pamięć. Oddajemy dziś hołd bohaterom, którzy upomnieli się o godność, wolność i honor - mówiła.

- Polacy to wspaniały naród, który potrafi się zjednoczyć i iść ramię w ramię w imię największych wartości - dodała Premier Szydło.

Minister Obrony Narodowej, członek KOR Antoni Macierewicz opisywał wydarzenia, które miały miejsce w 1976 r. i wcześniej.

- Naród polski w czasie okupacji miał być siłą roboczą, miał być zasobem niewolniczym dla sowieckiego imperium. Polskie fabryki miały pracować na chwałę i potęgę Związku Sowieckiego, który dążył do władania całym światem. (...) Obrona poziomu życia, obrona przysłowiowej kiełbasy, obrona kostki masła była wyrazem i znakiem, świadectwem obrony całej egzystencji narodowej. Nikt nie robił tego lepiej niż polscy robotnicy, którzy w rytmie dziesięcioletnim co najmniej, za każdym razem stawali na straży istnienia tego, co nazywa się tkanką narodową narodu polskiego, samymi podstawami narodu polskiego. Można powiedzieć, że zostaliśmy zepchnięci wówczas do obrony najbardziej podstawowych, fundamentalnych, esencjonalnych granic bytu ludzkiego - mówił Minister Macierewicz.

Źródło: pis.org.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×