eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

5 ciekawostek o ostrołęckich kościołach. Tego mogliście nie wiedzieć

REKLAMA
zdjecie 8404
REKLAMA
zdjecie 8404

Jak pierwotnie miał wyglądać jeden z ostrołęckich kościołów? Jak wyglądała kaplica, która spłonęła w pożarze? W którym miejscu kiedyś była jedyna ostrołęcka parafia? Jakie były wyniki konsultacji, które zdecydowały o powstaniu nowej parafii? I gdzie była kiedyś cerkiew? - oto kilka ciekawostek o ostrołęckich kościołach, które warto znać.

Tak miał wyglądać kościół Zbawiciela Świata

Mało znany fakt dotyczący kościoła pw. Zbawiciela Świata przy ul. Goworowskiej jest taki, że pierwotnie zakładano budowę dużo większej świątyni niż obecnie. Projekt zmieniono po pożarze drewnianej kaplicy. Pierwszy projekt zakładał budowę gigantycznej świątyni o powierzchni 3,5 tys. m². Ostatecznie zdecydowano się mniejszy, murowany kościół o długości 42 m, szerokości 30 m i wysokości 33 m (wraz z krzyżami 40 m).

zdjecie

Pożary

Niestety, w historii ostrołęckich parafii znajdują się również tragiczne wspomnienia - takie jak pożary. Dotknął on m.in. wspomnianą już parafię z ulicy Goworowskiej. Na miejscu kościoła pw. Zbawiciela Świata przez lata stała drewniana kaplica. Wyglądała ona tak:

zdjecie

4 grudnia 1996 roku w wyniku pożaru, który wybuchł nad ranem, drewniana kaplica Zbawiciela Świata całkowicie spłonęła. Z pożogi ocalał jedynie dębowy krzyż...

zdjecie

Gdy budowano kościół, msze święte sprawowane były... w pobliskich garażach.

Niestety, to nie jedyny pożar, który dotknął ostrołęckie kościoły. Kilka lat wcześniej, w nocy z 13 na 14 marca 1989 r. ogień wybuchł w parafii św. Antoniego (Klasztor), a wnętrze świątyni uległo znacznemu zniszczeniu. W ciągu kilkudziesięciu lat został on zrekonstruowany i doprowadzony do pierwotnego stanu. Dziś to prawdziwa wizytówka naszego regionu.

Tylko jedna parafia

Przez dłuższy czas w Ostrołęce była tylko jedna parafia - to kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Fara). Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1978 roku. Wówczas 1 września powstała parafia pw. św. Antoniego Padewskiego - w kościele poklasztornym. Na początku lat 90. XX wieku pojawiały się parafie Obierwia, Łęg Starościński czy Olszewo-Borki, "odciążając" Farę.

Parafialne konsultacje

Widoczna na zdjęciu głównym parafia pw. św. Franciszka z Asyżu powstała na osiedlu Centrum w 1994 roku. Najpierw potrzebne były jednak konsultacje. Dlatego w czasie kolędy 1993-1994 księża z parafii pw. św. Antoniego oraz parafii pw. Zbawiciela Świata wypytali 2023 rodziny o to, czy są za utworzeniem nowej parafii. 1538 rodzin było za, 485 - przeciw. Zdecydowano więc, że na tym osiedlu również będzie budowany kościół...

Cerkiew w miejscu kościoła

W miejscu kościoła pw. św. Wojciecha na osiedlu Wojciechowice przed laty znajdowala się cerkiew pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Później był tam m.in. magazyn dla niemieckich wojsk. Wspólnotę parafialną pw. św. Wojciecha utworzono w 1981 roku (kościół wcześniej już funkcjonował, od 1958 roku prowadzono duszpasterstwo), została ona przekazana pod opiekę pallotynom, którzy przybyli do Ostrołęki sześć lat wcześniej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×