Zbyt wysoki poziom cholesterolu może dotknąć każdego, kto na co dzień nie uprawia sportu lub nie korzysta ze zbilansowanej i dobranej do własnych potrzeb diety. Istnieje jednak kilka prostych kroków, które mogą sprawić, że nasze samopoczucie bardzo szybko się poprawi, a badania na nowo będą odpowiednie i mieszczące się we wskazanych przez lekarzy normach.
Wysoki cholesterol – jak z nim walczyć?
O czym warto pamiętać, jeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowia w odpowiedniej kondycji? Należy zacząć od wykonywania regularnych badań, które pomogą nam zrozumieć, czy w naszym organizmie zachowana jest odpowiednia równowaga. Drugim krokiem w drodze do dobrego samopoczucia jest pamiętanie o codziennej aktywności fizycznej. Kluczowe znaczenie ma także dieta antycholesterolowa, dzięki której możemy w szybkim czasie obniżyć poziom lipoprotein LDL. Warto także odstawić na bok wszelkiego rodzaju używki (czyli m.in. alkohol i papierosy) oraz uzupełnić niedobór witamin. Pamiętajmy, że na rozwój chorób związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu mogą mieć także uwarunkowania związane z dziedziczeniem[1].
Lekarza zalecają, aby nie lekceważyć niepokojących symptomów i reagować zaraz po wykryciu zwiększonego poziomu cholesterolu. Nieleczenie zaburzeń związanych z gospodarką lipidową jest nierzadko przyczyną chorób sercowo-naczyniowych[2].
Dieta antycholesterolowa – czego warto unikać?
Aby w prosty i szybki sposób obniżyć wysoki cholesterol, należy zacząć od zmiany codziennego trybu życia i wybrania diety, która będzie obfita w składniki działające na nasz organizm w sposób jak najbardziej korzystny. Specjaliści wyraźnie wskazują, jakich składników nie należy dostarczać w zbyt dużych ilościach, ponieważ mogą mieć one bardzo negatywne skutki dla naszego samopoczucia.
Jeżeli przeprowadzone badania wykażą, że mamy problem z nadmiarem złego cholesterolu, powinniśmy w pierwszej kolejności przyjrzeć się bliżej spożywanym posiłkom. Czego nie powinno w nich być? Wszelkiego rodzaju tłuste sery żółte, topione, czy nawet pleśniowe są zakazane. Nie zaleca się także spożywania czerwonego mięsa o dużej zawartości tłuszczu, boczku, słoniny, parówek czy nawet kiełbasy. Potrawy nie powinny być smażone, a już szczególnie warto wystrzegać się głębokiego oleju. Tego rodzaju dieta na pewno nie może zawierać żywności mocno przetworzonej oraz tak zwanych fast foodów. Czy słodycze również znajdują się na liście zakazanej? Jak najbardziej, jednak ich zdrowym zamiennikiem są owoce.
Dieta antycholesterolowa – co powinna zawierać?
Wiedząc, czego nie powinna zawierać dieta obniżająca cholesterol, dobrze jest także zwrócić uwagę na produkty, których nie powinno w niej zabraknąć. Mają one na celu dostarczać niezbędnych do funkcjonowania składników i witamin. Zaleca się wiec spożywanie grubych kasz, kefirów, maślanek, nasion należących do roślin strączkowych, czy pełnoziarnistego pieczywa. Ważne jest także dodawanie do posiłków warzyw oraz owoców. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z mięsa, to wybierajmy to o niskiej zawartości tłuszczu lub wędliny drobiowe. Dobrą alternatywą mogą być też ryby morskie.
[1] K. Grabańska, M. Walczak-Gałęzewska, P. Bogdański, D. Pupek-Musialik, Genetyczne zaburzenia przemiany lipidów – opis przypadku. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 1, s. 83.
[2]. B. Garanty-Bogacka, B. Syrenisz, A. Syrenisz, M. Walczak, Hiperlipidemia u dzieci i młodzieży. Klin. Pediat. 2002; 10: 459–471.
Bibliografia:
- Garanty-Bogacka B., Syrenisz B., Syrenisz A., Walczak M., Hiperlipidemia u dzieci i młodzieży. Klin. Pediat. 2002; 10: 459–471.
- Gawęcki J., Hryniewiecki L., Żywienie człowieka. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2005.
- Grabańska K., Walczak-Gałęzewska M., Bogdański P., Pupek-Musialik D. (2011): Genetyczne zaburzenia przemiany lipidów – opis przypadku. Forum Zaburzeń Metabolicznych, tom 2, nr 1.
- Rynkiewicz A., Rodzinna hipercholesterolemia u dorosłych jako przykład kompleksowego leczenia miażdżycy, materiały Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholestreolemii Rodzinnej (Internet).
materiał zewnętrzny