eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

50. lat Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej Zdzisław ŚcibekDyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej Zdzisław Ścibek
REKLAMA

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala ze spektaklem teatralnym w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego “Kurpiowszczyzna”.

Galę poprzedziła msza św. w Bazylice Mniejszej w Myszyńcu. Po części oficjalnej publiczność zgromadzona w sali kinowo widowiskowej w RCKK obejrzała przygotowany z okazji jubileuszu spektakl teatralny “Śnij Kurpiu śnij” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego “Kurpiowszczyzna” w Myszyńcu.

Jesienią 1967 roku odbyło się w Myszyńcu zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej. Władysław Grabowski – Prezes OSP i członek tej organizacji zaproponował budowę Domu Strażaka. Powołano społeczny komitet.

Zadawano sobie jednak pytani: czy nie powinien być to obiekt spełniający jednocześnie funkcji Gromadzkiego Ośrodka Kultury? – gdzie obok garaży i pomieszczeń strażackich powinna się znaleźć sala widowiskowa, klub, biblioteka, sala telewizyjna i sala zebrań. Pytanie było ze wszech miar uzasadnione i dlatego od początku zbierano środki na budowę Gromadzkiego Ośrodka Kultury.

W prace budowlane zaangażowali się mieszkańcy Myszyńca, rolnicy, pracownicy GS, młodzież ZMW, nauczyciele, strażacy – solidarnie wszyscy zwięźli na plac budowy żwir, inżynier Sitarski wykonał nieodpłatnie dokumentację. Z Kolna, Przasnysza i Szczytna zwieziono na plac budowy 200 tysięcy sztuk cegły.  W Myszyńcu mówiono również, że Prezes Grabowski, aby kupić blachę z Olsztyńskich przydziałów materiałowych przemeldował się nawet na jakiś czas do stolicy sąsiedniego województwa.

W dniu 30 września 1972 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury w Myszyńcu. Opiekę nad nim objął Pan Czesław Ropiak.  W Domu Kultury znalazły pomieszczenia: Klub Młodego Rolnika, Gromadzka Biblioteka Publiczna i Ośrodek Nowoczesnej Gospodyni.

W 1973 roku w związku z reorganizacją władz terenowych, Gromada Myszyniec została przemianowana na Gminę. W związku z tym Gromadzki Dom Kultury został na I sesji zwyczajnej Gminnej Rady Narodowej przemianowany na Gminny Ośrodek Kultury. Pierwszym kierownikiem GOK  – w dniu 15 stycznia 1973 roku została mianowana Pani Krystyna Dylewska, która wraz z instruktorem Witoldem Filipiakiem przystąpiła do realizacji zadań GOK.

W 1996 roku Gminny Ośrodek Kultury przemianowano na Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a od marcu 2011 roku na Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Ośrodkiem kultury w Myszyńcu kierowali: Czesław Ropiak, Krystyna Dylewska, Anna Pietrzak, Halina Nysztal, Zbigniew Sikora, Jan Dobrowolski, Elżbieta Sikora, Beata Godlewska, Gertruda Dziejuk, Danuta Warych, Barbara Brzóska, Krzysztof Kozon, Wojciech Szymański oraz Zdzisław Ścibek - obecnie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×