eOstroleka.pl
Ostrołęka,

559 inwestycji w regionie ostrołęckim ze wsparciem samorządu Mazowsza [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Aż 559 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie subregionu ostrołęckiego, dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. – Jak widać, samorządowcy z regionu bardzo aktywnie i skutecznie starali się o wsparcie z budżetu województwa – podkreśla marszałek Adam Struzik. Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na projekty ważne dla równomiernego rozwoju całego województwa. Aż 220 inwestycji zrealizowanych zostanie w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”, 115 projektów w kołach gospodyń wiejskich, a 65 w ochotniczych strażach pożarnych.

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Zdaniem Elżbiety Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego ta pomoc, zwłaszcza teraz w dobie rosnących cen i galopującej inflacji, jest samorządom lokalnym szczególnie potrzebna. – Kierujemy się zasadą, że to lokalne społeczności najlepiej wiedzą, jakie projekty powinny być na ich terenie realizowane. Ogłaszamy konkursy w ramach poszczególnych programów, analizujemy wnioski i dofinansowujemy je. Często zdarza się, że musimy zwiększyć kwotę jaką początkowo planowaliśmy przeznaczyć na dany program, ponieważ zapotrzebowanie okazuje się znacznie wyższe. Chcemy jednak, aby jak najwięcej projektów otrzymało dofinansowanie, a cały region równomiernie się rozwijał.

Dla zrównoważonego rozwoju

Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego autorskie programy wsparcia prowadzone od lat przez samorząd Mazowsza to duża pomoc w realizacji ważnych dla mieszkańców projektów. – Gminy i powiaty z całego Mazowsza mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach czternastu takich programów. Mogę już jednak powiedzieć, że będzie ich więcej i w kolejnych latach uruchomione zostaną następne formy pomocy. Głównym założeniem naszych programów jest dofinansowanie ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa obiektów sportowych, dróg gminnych i powiatowych, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, ale też wsparcie projektów proekologicznych, realizowanych w trosce o środowisko naturalne.

W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” do samorządów lokalnych z subregionu ostrołęckiego sejmik województwa przekazał ponad 15,5 mln zł. Dofinansowanie otrzymało w sumie 19 projektów, w tym m.in.: budowa Regionalnego Parku Wodnego – Kurpiowskiego Centrum Rekreacyjnego w gminie Kadzidło, I etap budowy Centrum Usług Medycznych w gminie Myszyniec, zakup oraz montaż wieloosobowej komory hiperbarycznej w SPZOZ w Makowie Mazowieckim czy budowa gminnej sieci wodociągowej w miejscowości Kurpiewskie w gminie Lelis.

Sołectwa z dofinansowaniem

W subregionie ostrołęckim najwięcej projektów zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Wsparcie otrzymało aż 220 sołectw, m.in. na budowę: placów zabaw w Ojcowiźnie, Niemirach czy sołectwie Rzodkiewnica, wiat rekreacyjnych w Górach, Ludwinowie, Kuczyńskich, boiska do gry w piłkę nożną przy Szkole Podstawowej w Chudku, altany w miejscowości Świerże Zielone, a także wymianę pokrycia dachowego na budynku strażnicy OSP Treblinka.

Gospodynie wiejskie też potrafią

Aż 115 projektów kół gospodyń wiejskich z regionu ostrołęckiego otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego. Zakup strojów ludowych, wyposażenia kuchni, namiotów imprezowych czy dofinasowanie do organizacji imprez np. festynów lub warsztatów, to niewielkie projekty służące integracji i rozwojowi społeczności lokalnych. W regionie ostrołęckim dofinansowanie otrzymały, m.in.: KGW w Dąbrówce, KGW „Chojniczanki” w Chojnikach, KGW w Nowych Wypychach, Zespół Śpiewaczy Nadbużanie, a także Uczniowski Klub Sportowy „Czerwonka” w Czerwonce.

Strażacy z wozami i sprzętem

W ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie w subregionie ostrołęckim otrzymało 65 projektów. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 2 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizacje 35 budynków strażnic, zakup sześciu wozów bojowych dla OSP Suchcice, OSP Jednorożec, OSP Krasne, OSP Ostrołęka, OSP Komorowo oraz OSP Stary Szelków, a także specjalistycznego sprzętu i ubrań ochronnych dla 24 jednostek ochotniczych straży pożarnych.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Samorząd Mazowsza dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach dwóch programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie subregionu ostrołęckiego dofinasowanych zostało 37 projektów. Wśród nich m.in. tworzenie terenów zieleni w gminie Kadzidło, budowa ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Czernicach Borowych, modernizacja i wzbogacenie w zieleń rynku w Przasnyszu, przebudowa stawu retencyjnego w Długosiodle czy też akcje edukacyjno-informacyjne w gminach: Rząśnik, Małkinia Górna, Młynarze, Brok i Przasnysz.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 1,7 mln zł dofinansowania trafiło na renowację obiektów zabytkowych z subregionu ostrołęckiego. Wśród nich znalazły się m.in.: podbicie fundamentów zabytkowego dworu w Susku Starym, wymiana posadzek kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach, prace remontowo-konserwatorskie zabytkowego drewnianego Kościoła pw. Św. Anny w Dąbrówce, prace remontowo-konserwatorskie Kaplicy cmentarnej – Mauzoleum ks. Mieszki na cmentarzu parafialnym w Kadzidle czy też prace remontowe przy elewacji i instalacjach w kościele pw. św. Anny w Łysych.

Samorząd Mazowsza przekazał również ponad 6,8 mln zł wsparcia na budowę i remonty 30 obiektów sportowych na terenie subregionu. Dofinansowane projekty to m.in. budowa: boiska sportowego przy ul. Ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” w Ostrołęce, boiska wielofunkcyjnego w Długosiodle, placów sportowo-rekreacyjnych w Andrzejewie i Łęgu Przedmiejskim, a także modernizacja ogólnodostępne sali sportowej w Zabrodziu oraz budowa siłowni plenerowej wraz ze skocznią do skoku w dal na terenie Zespołu Szkół w Krasnosielcu i Zespołu Szkół w Różanie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×