2018-04-13T09:11:34+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

70 razy mniej błędnych przelewów do ZUS w regionie płockim

REKLAMA
zdjecie 5867
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5867
0
0
0

E-składka spełniła oczekiwania. Przedsiębiorcy nie popełniają już błędów przy wypełnianiu przelewów. Do ZUS wpływa także więcej pieniędzy z tytułu opłacania składek.

W poprzednim roku przedsiębiorcy w Polsce popełniali miesięcznie około 23 tys. błędów w przelewach. Teraz jest ich maksymalnie kilkadziesiąt. Podobnie jest w województwie mazowieckim. W jego północnej części w samym tylko styczniu 2017 r. płocki ZUS odnotował aż 350 niezidentyfikowanych dokumentów płatniczych. Rok później, czyli już po wdrożeniu e-składki, tylko 5. Liczby jasno pokazują, że nowe rozwiązanie spełniło pokładane w nim oczekiwania.

Przedsiębiorcy mają większą pewność co do tego, czy prawidłowo przekazali pieniądze, a ZUS nie musi już przeprowadzać czasochłonnych postępowań wyjaśniających, które nie zawsze kończyły się przyporządkowaniem wpłaty do konkretnego przedsiębiorcy. Zwiększyły się także wpływy z tytułu składek. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2018 roku płocki ZUS odnotował ok. 692,5 mln zł wpłat, tj. o około 52 mln zł więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Na zwiększenie tej kwoty wpływ miało oczywiście wiele czynników takich jak dobra sytuacja gospodarcza, zwiększenie zatrudnienia i podwyżki płac. Jedną z przyczyn jest jednak również wdrożenie e-składki, a dokładnie zmiana sposobu księgowania wpłat. Dopiero wprowadzenie nowych przepisów i związana z tym akcja informacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uświadomiła niektórym przedsiębiorcom, że na ich koncie w ZUS istnieje większe lub mniejsze zadłużenie. Aby nie wypaść z ubezpieczenia chorobowego, które wiąże się z utratą prawa do zasiłku, część przedsiębiorców spłaciło już mniejsze zaległości, często nie będąc ich nawet wcześniej świadomym. Większe długi Zakład Ubezpieczeń Społecznych może rozłożyć na raty. Płatników składek, którzy jeszcze nie złożyli wniosku w tej sprawie, zapraszamy do placówek ZUS.
E-składka, czyli co się zmieniło.

Przypomnijmy, że 1 stycznia przedsiębiorcy zaczęli przelewać składki w nowy, prostszy sposób. Trzy lub cztery przelewy na wspólne rachunki bankowe zastąpiono pojedynczym na indywidualny numer rachunku składkowego – odrębny dla każdego płatnika składek. Poprzedni druk przelewu, który z uwagi na dużą liczbę wymaganych danych do wpisania czasami sprawiał przedsiębiorcom problemy, zastąpiono standardowym formularzem. Teraz przelewanie składek wygląda podobnie jak opłacenie rachunku za prąd. Jest mniej pól do wypełnienia, stąd też radykalnie zmniejszyła się liczba błędnych przelewów. Zmienił się także sposób księgowania wpłaconych kwot. W nowym systemie to ZUS sam dzieli pieniądze na poszczególne fundusze (np. fundusz chorobowy). Obowiązuje tu zasada, że zaspokajają one w pierwszej kolejności najstarsze zaległości, a dopiero później bieżące zobowiązania. Wątpliwości płatników składek co do sposobu rozliczenia wpłat wyjaśniają doradcy płatników składek dostępni w placówkach ZUS. Jest to nowa usługa, której jednym z celów jest służenie pomocą w kwestiach związanych z funkcjonowaniem e-składki.

Źródło: ZUS

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×