eOstroleka.pl
Ostrołęka,

80. rocznica zbrodni katyńskiej. Powstanie wystawa upamiętniająca ofiary NKWD z Ostrołęki i powiatu

REKLAMA
zdjecie 1253
REKLAMA

Powstaje wystawa upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Otwarcie ekspozycji planowane jest we wrześniu. Trwa zbieranie materiałów, informacji, zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z mieszkańcami ziemi ostrołęckiej, którzy zginęli z rąk funkcjonariuszy NKWD.

Przygotowaniem wystawy związanej z przypadającą w tym roku 80. rocznicą zbrodni katyńskiej zajmuje się fundacja Splot Pamięci. Otwarcie ekspozycji planowane jest we wrześniu 2020.

Obecnie trwa zbieranie wszelkiego rodzaju informacji, zdjęć, dokumentów, pamiątek i wszelkich innych materiałów dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej, które związane były z powiatem ostrołęckim – poprzez pochodzenie, relacje rodzinne, pracę, służbę wojskową. Są wśród nich oficerowie, lekarze, leśnicy, urzędnicy, mężowie, ojcowie, synowie i bracia. Ich strata była wielkim ciosem dla rodzin, ale odcisnęła również piętno na życiu społecznym, rozwoju miasta i powiatu.

Badaniem losów ofiar zbrodni katyńskiej związanych z naszym miastem i regionem od lat zajmuje się Jacek Karczewski, który dotąd zgromadził dane o blisko stu takich osobach. W wielu przypadkach wiemy o nich bardzo niewiele, często nie posiadamy choćby jednej fotografii. Jesteśmy jednak przekonani, że wiele istotnych materiałów nadal znajduje się w domowych archiwach i czeka na odkrycie. Zapraszamy mieszkańców Ostrołęki i sąsiednich gmin, którzy mogą podzielić się informacjami i materiałami, do wsparcia naszych poszukiwań.

- mówi Jolanta Żubrowska z fundacji Splot Pamięci

Ważne informacje:
    • ◾️Gromadzimy materiały dotyczące obszarów przedwojennych gmin: Czarnia, Myszyniec, Łyse, Turośl, Kadzidło, Durlasy, Gawrychy, Rzekuń, Troszyn, Goworowo, Czerwin, Piski oraz miasta Ostrołęki.
    • Wiemy, że pamiątki, których poszukujemy, są bardzo cenne – dlatego prosimy o udostępnienie ich jedynie w celu wykonania skanów/fotografii, które zostaną zaprezentowane na wystawie (oryginały pozostają u właścicieli).
    • ◾️Dodatkowe informacje o poszukiwaniach i powstającej wystawie można uzyskać pisząc na adres: splotpamieci@gmail.com.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×