2020-05-18T10:58:05+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

80. rocznica zbrodni katyńskiej. Powstanie wystawa upamiętniająca ofiary NKWD z Ostrołęki i powiatu

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Powstaje wystawa upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Otwarcie ekspozycji planowane jest we wrześniu. Trwa zbieranie materiałów, informacji, zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z mieszkańcami ziemi ostrołęckiej, którzy zginęli z rąk funkcjonariuszy NKWD.

Przygotowaniem wystawy związanej z przypadającą w tym roku 80. rocznicą zbrodni katyńskiej zajmuje się fundacja Splot Pamięci. Otwarcie ekspozycji planowane jest we wrześniu 2020.

Obecnie trwa zbieranie wszelkiego rodzaju informacji, zdjęć, dokumentów, pamiątek i wszelkich innych materiałów dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej, które związane były z powiatem ostrołęckim – poprzez pochodzenie, relacje rodzinne, pracę, służbę wojskową. Są wśród nich oficerowie, lekarze, leśnicy, urzędnicy, mężowie, ojcowie, synowie i bracia. Ich strata była wielkim ciosem dla rodzin, ale odcisnęła również piętno na życiu społecznym, rozwoju miasta i powiatu.

Badaniem losów ofiar zbrodni katyńskiej związanych z naszym miastem i regionem od lat zajmuje się Jacek Karczewski, który dotąd zgromadził dane o blisko stu takich osobach. W wielu przypadkach wiemy o nich bardzo niewiele, często nie posiadamy choćby jednej fotografii. Jesteśmy jednak przekonani, że wiele istotnych materiałów nadal znajduje się w domowych archiwach i czeka na odkrycie. Zapraszamy mieszkańców Ostrołęki i sąsiednich gmin, którzy mogą podzielić się informacjami i materiałami, do wsparcia naszych poszukiwań.

- mówi Jolanta Żubrowska z fundacji Splot Pamięci

Ważne informacje:
    • ◾️Gromadzimy materiały dotyczące obszarów przedwojennych gmin: Czarnia, Myszyniec, Łyse, Turośl, Kadzidło, Durlasy, Gawrychy, Rzekuń, Troszyn, Goworowo, Czerwin, Piski oraz miasta Ostrołęki.
    • Wiemy, że pamiątki, których poszukujemy, są bardzo cenne – dlatego prosimy o udostępnienie ich jedynie w celu wykonania skanów/fotografii, które zostaną zaprezentowane na wystawie (oryginały pozostają u właścicieli).
    • ◾️Dodatkowe informacje o poszukiwaniach i powstającej wystawie można uzyskać pisząc na adres: splotpamieci@gmail.com.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6