2011-01-04T00:14:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

„Mgła”, film o katastrofie w Smoleńsku: Od przygotowań do wizyty w Katyniu, po pogrzeb w Krakowie (WIDEO)

REKLAMA
Katastrofa w Smoleńsku (fot. yandex.ru)Katastrofa w Smoleńsku (fot. yandex.ru)
REKLAMA

Tomasz Sakiewicz o filmie „Mgła” - To nie jest ani zwykły film, ani zwykła sytuacja. Tego filmu nie zrealizowała żadna polska telewizja.

W warszawskim kinie "Kultura" odbyła się premiera filmu Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej pt. "Mgła" - pierwszego polskiego filmu o katastrofie smoleńskiej.

zdjecie 300
Film opiera się na relacjach pięciu byłych pracowników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Andrzeja Dudy, Adama Kwiatkowskiego, Jakuba Opary, Jacka Sasina, Marcina Wierzchowskiego, Pawła Zołoteńki. Ich opowieść prowadzi widza od przygotowań do wizyty prezydenta w Katyniu, aż do pogrzebu w Krakowie.

Film "Mgła" opowiada m. in. o współdziałaniu rządów Polski i Rosji w czasie przygotowań do wizyty prezydenta w Katyniu; pokazuje, że zarówno polskiemu rządowi jak i władzom w Moskwie zależało na niedopuszczeniu Lecha Kaczyńskiego do udziału w ceremoniach rocznicowych.

Ważny wątek filmu dotyczy wydarzeń wizyty premierów Putina i Tuska w Smoleńsku na miejscu tragedii. Bohaterowie filmu opisują znany dość szeroko fakt, że celowo opóźniano przyjazd Jarosława Kaczyńskiego na miejsce tragedii (poprzez opóźnianie wiozącego autobusu), by "nie psuł" spotkania obu szefów rządów.

Film opisuje przejęcie władzy przez marszałka Komorowskiego, a także pogrzeb prezydenta. M. in. pokazuje fakt, że polskie władze rozpoczęły przyjmowanie kondolencji od zagranicznych polityków nie czekając na rodzinę zmarłego tragicznie prezydenta, która przebywała wówczas w krypcie.

Film zostanie dołączony do najnowszego wydania "Gazety Polskiej" (środa, 5 stycznia), która jest producentem filmu.

Zainteresowanie premierą było ogromne - duża sala kina „Kultura” nie mogła pomieścić wszystkich chętnych do obejrzenia dokumentu, ilustrowanego piękną muzyką zespołu "De Press".

Podczas premiery redaktor naczelny GP Tomasz Sakiewicz powiedział:

- To nie jest ani zwykły film, ani zwykła sytuacja. Tego filmu nie zrealizowała żadna polska telewizja. Żadnego filmu o Smoleńsku nie zrealizowała żadna polska telewizja, pomimo upływu dziewięciu miesięcy od katastrofy. Myślę, że to jest znak tych czasów. Być może gdyby Ci ludzie żyli, to te telewizje wyglądały by inaczej. Ten film film został zrobiony przez gazetę, w każdym razie jego producentem jest gazeta, właśnie dlatego, że żadna telewizja nie była w stanie nakręcić takiego filmu.

Pokaz premierowy zaszczyciło swoją obecnością wiele znanych osób, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, urzędnicy kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego: Jacek Sasin, Maciej Łopiński i Andrzej Duda, posłowie Joachim Brudziński, Andrzej Dera i Stanisław Pięta, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann wraz z małżonką Olgą Johann (warszawską radną PiS), były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński, dziennikarze: Anita Gargas, Bronisław Wildstein i Piotr Zaremba, przewodnicząca Kolegium IPN Barbara Fedyszak-Radziejowska, były funkcjonariusz CBA znany jako "agent Tomek" i wielu innych. Pojawiły się oczywiście również autorki filmu.

Premiera filmu "Mgła", część 1:Premiera filmu "Mgła", część 2:Zobacz zwiastun filmu:[źródło: wPolityce.pl / Niezalezna.pl]

REKLAMA
zdjecie 4029
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9  10  11  12 dk13  14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×