zdjecie 9344
zdjecie 9344
2016-12-13T09:44:59+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Przyszli po mnie” - prezentacja książki Marii Rochowicz o internowanych mieszkańcach Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
4
1
1

W przededniu rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbyło się spotkanie poświęcone premierze książki autorstwa Marii Rochowicz o internowanych mieszkańcach Ostrołęki.

Spotkanie związane z premierą książki zatytułowanej „Przyszli po mnie” autorstwa Marii Rochowicz, odbyło się w poniedziałek, 12 grudnia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. W spotkaniu udział wzięli bohaterowie publikacji, osoby, które w nocy z 12 na 13 grudnia zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy SB i MO. Wśród internowanych w stanie wojennym mieszkańców Ostrołęki byli m.in. obecny senator Robert Mamątow, Stanisław Gerwatowski czy Andrzej Bednarczyk.

Dziś – 35 lat po tych dramatycznych wydarzeniach – swoje wspomnienia każdy z nich przekazuje szerszemu gronu za pośrednictwem książki zatytułowanej „Przyszli po mnie”. Autorką publikacji, wytrwałą słuchaczką i powierniczką owych wspomnień jest Maria Rochowicz.

- Po ćwierć wieku wolności, ukazało się wiele ogólnych publikacji, wspomnień i analiz historycznych opisujących tamten czas, ale w Ostrołęce do dziś nie znamy naszych własnych, lokalnych, codziennych bohaterów - ten temat ciągle czeka na profesjonalne opracowanie historyka. A czas mija, ludzie odchodzą, pamięć się zaciera. Niniejsza książka jest zbiorem wspomnień kilku osób z ostrołęckiej Solidarności, które były internowane. Nie ma ona ambicji historycznego dokumentu, ma charakter reportażowo- wspomnieniowy. Prezentuje osobisty punkt widzenia osób internowanych, jest  subiektywna i wybiórcza tzn. nie zawiera relacji wszystkich działaczy, a tylko tych do których udało się dotrzeć i którzy wyrazili zgodę na podzielenie się swoimi wspomnieniami  - tak o swojej książce mówi jej autorka, Maria Rochowicz.

Podczas spotkania odbywającego się w ostrołęckim muzeum była możliwość osobistej rozmowy z bohaterami książki. Specjalnie na tę okazję ciekawą inscenizację przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce. Ucharakteryzowani na wzór funkcjonariusz MO uczniowie „pilnowali” porządku przed budynkiem, gdzie odbywało się spotkanie z byłymi działaczami Solidarności. Dyrektor szkoły, Tadeusz Olszewski przygotował dla uczestników pyszną grochówkę, którą częstowali wszystkich umundurowani „milicjanci”.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×