zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-10-27T10:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NASZ NEWS

9-letni Bartek zmarł po wypadku w lunaparku. Właściciel przed sądem - wyrok jeszcze w tym roku?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0

W Sądzie Rejonowym w Szczytnie trwa proces Jacka T. - właściciela lunaparku, w którym w lipcu 2018 roku doszło do tragicznego wypadku. 9-letni chłopiec z gminy Czarnia (pow. ostrołęcki) zmarł po tym, jak wypadł z gondoli karuzeli. Do zdarzenia doszło w wyniku awarii, a prokuratura uważa, że winę za taką sytuację ponosi właściciel. Możliwe, że już w listopadzie poznamy rozstrzygnięcie sądu.

Tragedia w lunaparku

Do tragicznego zdarzenia doszło 22 lipca 2018 roku podczas Dni i Nocy Szczytna.

Tego dnia 9-letni Bartek razem z wujkiem odwiedzili wesołe miasteczko. Około godz. 14.00 postanowili skorzystać z karuzeli typu "Break Dance". W tym celu zakupili odpowiedni żeton, a następnie weszli do jednej z gondoli, usiedli na wskazane miejsca i zapięli pasy. Niedługo po uruchomieniu karuzeli, według ustaleń prokuratora, pod ich gondolą pękło połączenie spawne na ramieniu krzyżaka, powodując przechylenie gondoli i wypadnięcie obu pasażerów. Chłopiec w wyniku tego upadku doznał obrażeń, które skutkowały jego śmiercią.

W ocenie prokuratora osobą odpowiedzialną za śmierć chłopca jest Jacek T., właściciel lunaparku, który miał dopuścić do użytkowania karuzelę "Break Dance" bez należytego sprawdzenia stanu technicznego, a w szczególności połączenia krzyżaka.

W toku postępowania prokuratorskiego Jacek T. nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Jednak Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Szczytnie akt oskarżenia. Jacek T. jest oskarżony o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia dorosłego mężczyzny i nieumyślne spowodowanie śmierci małoletniego Bartka (tj. o czyn z art. 160 §2 kk i 155 kk).

Proces sądowy. Sprawa w toku

Proces w tej sprawie miał rozpocząć się we wrześniu 2020 roku przed Sądem Rejonowym w Szczytnie. Obrońca oskarżonego złożył jednak wniosek o skierowanie sprawy do mediacji. Sąd podjął taką decyzję, ale ostatecznie mediacje nie przyniosły zawarcia ugody. Sprawa wróciła więc do sądu i rozpoczął się proces.

Pierwsza rozprawa odbyła się 21 stycznia 2021 r.

- Rozprawa była prowadzona pod nieobecność oskarżonego, ale z udziałem jego obrońcy. Na rozprawie zostali przesłuchani oskarżyciele posiłkowi (rodzice zmarłego dziecka) oraz dwóch świadków (pokrzywdzony i żona pokrzywdzonego). Natomiast oskarżony będzie miał jeszcze możliwość złożyć wyjaśnienia i odnieść się do przeprowadzonych dowodów w późniejszym okresie, o ile będzie chciał brać udział w rozprawie (jest to jego prawo, a nie obowiązek) - informował wówczas sąd.

Jak się dowiedzieliśmy, sprawa dotycząca śmiertelnego wypadku w lunaparku w Szczytnie jest w toku.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego Sądu Okręgowego, poinformował nas, że przed Sądem Rejonowym w Szczytnie odbyło się już 9 terminów rozprawy, a kolejny został wyznaczony w listopadzie. - Istnieje możliwość, że w tym terminie przewód sądowy w tej sprawie zostanie zamknięty - dowiedzieliśmy się.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×