eOstroleka.pl
Ostrołęka, Aktualizacja: 17 stycznia 2024, 10:05

A miało być tak pięknie. Pociągi Ostrołęka-Chorzele regularnie odwoływane. Zamiast nich autobusy

REKLAMA
zdjecie 9224
REKLAMA
zdjecie 9224

Pasażerowie, którzy chcą jechać pociągiem do Chorzel, często muszą skorzystać... z zastępczego autobusu. Odwoływanie pociągów na świeżo wyremontowanej linii to codzienność.

Połączenia kolejowe na odcinku Ostrołęka – Chorzele zostały reaktywowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego po 22 latach. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki funduszom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Decyzja ta była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców regionu i jest szansą na lepsze wykorzystanie potencjału gospodarczego oraz przyspieszenie jego rozwoju - wskazywano podczas otwierania linii. Ale rzeczywistość nie okazała się tak kolorowa, jak zapowiedzi. Zamiast wielu pociągów jeździ autobusowa komunikacja zastępcza.

Ostrołęka-Chorzele. Takie komunikaty to codzienność

Wtorek, 16 stycznia 2024 r. Do tego komunikatu pasażerowie Kolei Mazowieckich zdążyli się już przyzwyczaić. Zastępcza komunikacja kursująca między Ostrołęką a Chorzelami to codzienność.

W dniu dzisiejszym (16.01.2024r.) zostały odwołane następujące pociągi:

  • Pociąg nr 91240 rel. Chorzele (16:52) – Ostrołęka (17:47) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg nr 19241 rel. Ostrołęka (16:54) – Chorzele (17:43) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg nr 19243 rel. Ostrołęka (19:03) – Chorzele (19:52) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg nr 91244 rel. Chorzele (20:40) – Ostrołęka (21:29) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg 19239 rel. Ostrołęka(15:48) – Chorzele(16:37) w dniu dzisiejszym z przyczyn technicznych został odwołany . Za odwołany pociąg zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.
  • Pociąg 91242 rel. Chorzele(18:01) – Ostrołęka(18:50) w dniu dzisiejszym z przyczyn technicznych został odwołany. Za odwołany pociąg zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.
  • Pociąg 19598 rel. Ostrołęka (19:38) – Tłuszcz (21:07) w dniu dzisiejszym z przyczyn technicznych został odwołany. Za odwołany pociąg zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Branżowy dwumiesięcznik "Z Biegiem Szyn" przyjrzał się statystykom dotyczącym odwoływanych pociągów.

- Na najcięższą próbę przewoźnik wystawia pasażerów z reaktywowanej w czerwcu 2023 r. linii Ostrołęka – Chorzele. Tylko w okresie 1-14 grudnia 2023 r. odwołano na niej 52 kursy pociągów. Następnie z dniem 15 grudnia 2023 r. wprowadzono rozkład jazdy z góry wskazujący pociągi zastępowane autobusami. Ten specjalny rozkład jazdy, który ma obowiązywać do odwołania, zmniejsza zapotrzebowanie na szynobusy do obsługi linii Ostrołęka – Chorzele z dwóch do jednego. Przejazd autobusem zastępczym trwa jednak prawie godzinę dłużej niż podróż pociągiem. Ponadto 2 stycznia 2024 r. doszło do sytuacji, że autobusami zastąpiono także dwa połączenia, które według specjalnego rozkładu jazdy są obsługiwane pociągiem, natomiast 3 stycznia odwołano 13 z 16 pociągów na linii Ostrołęka – Chorzele - czytamy.

Sytuacja się poprawi?

Również czytelnicy eOstroleka.pl pytali wielokrotnie, co dzieje się na tej linii, że tak często kursuje tam zastępcza komunikacja. 11 grudnia ub. r. skierowaliśmy pytania do Kolei Mazowieckich. Odpowiedź miała być udzielona już dzień później, lecz dotarła do nas dopiero po publikacji tego tekstu. Przytaczamy w całości odpowiedź rzeczniczki Kolei Mazowieckich Donaty Nowakowskiej:

Występujące w ostatnim czasie utrudnienia, wynikają z ograniczonej dostępności spalinowych pojazdów trakcyjnych. Jest to spowodowane m.in. koniecznością przeprowadzenia planowych napraw w poziomie utrzymania P3, P4. Czynnikami powodującymi wyłączenie, na dłuższy czas, pojazdów z eksploatacji są również zdarzenia losowe takie jak np. zderzenia na przejeździe kolejowym z ciężarówką w Sierpcu (obecnie trawa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy naprawy), jak również inne nieprzewidziane usterki związane m.in. ze zużyciem eksploatacyjnym podzespołów układów napędowych i biegowych.

W związku z tym, w celu wykonania wymaganych prawem czynności naprawczych pojazdy zostają wycofane z eksploatacji. Jednak ze względu na niestabilność dostaw zakłócone zostają łańcuchy dostaw co wpływa na wydłużenie terminów napraw, a także znaczącego wzrostu cen usług. Taka sytuacja zmusza Spółkę KM do powtarzania procedur wyłaniających wykonawców napraw.

Pomimo tego przewoźnik na bieżąco realizuje działania mające na celu obsłużenie jak największej liczby pociągów, przy jednoczesnym priorytetowym dbaniu o minimalizowanie utrudnień dla pasażerów korzystających z naszych usług. Dlatego też pracownicy sekcji monitorują usterki taborowe, które w razie ich wystąpienia w pojazdach objętych gwarancją są natychmiast zgłaszane do serwisu zewnętrznego. Weryfikowane są również raporty maszynistów w celu usuwania i eliminowanie usterek, a także wykonywane są doraźne kontrole w zakresie jakości wykonywania przeglądów.

W najbliższym czasie sytuacja związana z dostępnością autobusów szynowych poprawi się. Spółka wydzierżawiła od podmiotu zewnętrznego dwa szynobusy, które zostaną przeznaczone do obsługi połączeń na linii nr 35 (Ostrołęka – Chorzele).

Linię nr 35 od początku obsługiwały leciwe szynobusy, które potrafiły także popsuć się w trakcie jazdy.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×