eOstroleka.pl
Polska,

Agora kontra Rymkiewicz: Poeta ma przeprosić wydawcę „Gazety Wyborczej”

REKLAMA
Jarosław Marek Rymkiewicz Jarosław Marek Rymkiewicz
REKLAMA
Warszawa: Sąd Apelacyjny podjął decyzję w sprawie - spółka Agora kontra poeta Jarosław Marek Rymkiewicz.

Sąd pierwszej instancji zobowiązał poetę do publikacji przeprosin, a także wpłaty 5 tys. zł na cele charytatywne. Rymkiewicz odwołał się od tego wyroku, jednak Sąd Apelacyjny oddalił apelację poety. Wyrok jest prawomocny. Ponadto sąd doliczył także 850 zł jako koszty apelacji. Jarosław M. Rymkiewicz może jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

Spółka Agora S.A. wniosła powództwo cywilne przeciw Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, który na łamach „Gazety Polskiej” 11 sierpnia 2010 r. w artykule „Pamięć jak krzyż - nie zniknie” odniósł się krytycznie do postawy redaktorów „Gazety Wyborczej”. Poeta, komentując sprawę krzyża przed Pałacem Prezydenckim, powiedział m.in., że redaktorzy „GW” są duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski. Według niego, rodzice czy dziadkowie wielu z nich byli członkami tej organizacji, która była skażona duchem „luksemburgizmu”, a więc ufundowana na nienawiści do Polski i Polaków. Tych redaktorów wychowano tak, że muszą żyć w nienawiści do polskiego krzyża. Uważam, że ludzie ci są godni współczucia - polscy katolicy powinni się za nich modlić.

Jak ustalił portal Niezależna.pl - w uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że pozwany nie wykazał jednoznacznie korzeni Adama Michnika w Komunistycznej Partii Polski. Ponadto według sądu Rymkiewicz bezzasadnie pisał o związkach Michnika z KPP, ponieważ Adam Michnik odciął się od swojej młodości i udowodnił to jako twórca III RP oraz uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

Jarosław Marek Rymkiewicz pytany po procesie, czy przeprosi Agorę odparł: - Wszystkiego dowiedzą się państwo za kilka dni z „Gazety Polskiej”. Michnik popełnił tym procesem cywilne samobójstwo. Proszę, byście go traktowali jako trupa.

Sprawa Rymkiewicza jest kolejnym procesem, jaki „ Gazeta Wyborcza” wytacza swoim polemistom i krytykom.


[źródło: Niezależna.pl / wPolityce.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
dk18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×