Akcja Demokracja apeluje do PZU: "Nie ubezpieczajcie elektrowni w Ostrołęce"

- Żądamy wycofania się z ubezpieczania budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C (...) Największe firmy ubezpieczeniowe na świecie po kolei deklarują, że nie będą inwestować w sektor węglowy ani ubezpieczać kolejnych takich inwestycji. Zrobiły to już między innymi Swiss:Re i Munich:Re oraz liderzy europejskiego rynku ubezpieczeniowego: Allianz i Axa. Powodem tych decyzji jest nieopłacalność węglowych projektów i presja społeczna - ubezpieczanie działań, które pogłębiają kryzys klimatyczny jest głęboko nieetyczne. Tymczasem PZU realizując założenia kolejnych polskich rządów, dalej przyczynia się do zmian klimatu, zatruwa powietrze i nie dba o przyszłość planety - czytamy w opisie akcji.
Dlaczego organizatorzy akcji protestują przeciwko budowie elektrowni w Ostrołęce, choć nie robią tego sami mieszkańcy miasta?
- Nowoczesna elektrownia także emituje groźne substancje. Według ekspertów zanieczyszczenia z Ostrołęki C w ciągu 40 lat jej funkcjonowania mogą spowodować nawet ok.: - 2 tys. przedwczesnych zgonów; - 620 przewlekłych zapaleń oskrzeli u dorosłych; - 3 tys. zapaleń oskrzeli i 100 tys. napadów astmy wśród dzieci; - 420 tys. dni chorobowych; - 340–680 mln EUR: tyle zewnętrznych kosztów zdrowotnych może wygenerować Ostrołęka C z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza - tak wyjaśniają swoje intencje.
Akcja Demokracja to organizacja pozarządowa, powstała w 2015 roku. Prowadzi kampanie w różnych sprawach dotyczących życia społecznego. Organizowała protesty m.in. ws. CETA i przeciw reformie sądownictwa w Polsce. Protest w sprawie Ostrołęki C zebrał już 3,5 tysiąca podpisów - akcję zobaczyć można tutaj.
Wasze opinie
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Zobacz również
Kalendarz imprez
| Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
| 29 | 30 | 1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 | 1 | 2 |






1
6
13
20