eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Akcja Demokracja apeluje do PZU: "Nie ubezpieczajcie elektrowni w Ostrołęce"

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
REKLAMA

Są jeszcze organizacje, które twierdzą, że elektrownia w Ostrołęce nie powinna powstawać. Protest w tej sprawie prowadzi także Akcja Demokracja. Zebrano już ponad 3 tysiące podpisów.

- Żądamy wycofania się z ubezpieczania budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C (...) Największe firmy ubezpieczeniowe na świecie po kolei deklarują, że nie będą inwestować w sektor węglowy ani ubezpieczać kolejnych takich inwestycji. Zrobiły to już między innymi Swiss:Re i Munich:Re oraz liderzy europejskiego rynku ubezpieczeniowego: Allianz i Axa. Powodem tych decyzji jest nieopłacalność węglowych projektów i presja społeczna - ubezpieczanie działań, które pogłębiają kryzys klimatyczny jest głęboko nieetyczne. Tymczasem PZU realizując założenia kolejnych polskich rządów, dalej przyczynia się do zmian klimatu, zatruwa powietrze i nie dba o przyszłość planety - czytamy w opisie akcji.

Dlaczego organizatorzy akcji protestują przeciwko budowie elektrowni w Ostrołęce, choć nie robią tego sami mieszkańcy miasta?

-  Nowoczesna elektrownia także emituje groźne substancje. Według ekspertów zanieczyszczenia z Ostrołęki C w ciągu 40 lat jej funkcjonowania mogą spowodować nawet ok.: - 2 tys. przedwczesnych zgonów; - 620 przewlekłych zapaleń oskrzeli u dorosłych; - 3 tys. zapaleń oskrzeli i 100 tys. napadów astmy wśród dzieci; - 420 tys. dni chorobowych; - 340–680 mln EUR: tyle zewnętrznych kosztów zdrowotnych może wygenerować Ostrołęka C z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza - tak wyjaśniają swoje intencje.

Akcja Demokracja to organizacja pozarządowa, powstała w 2015 roku. Prowadzi kampanie w różnych sprawach dotyczących życia społecznego. Organizowała protesty m.in. ws. CETA i przeciw reformie sądownictwa w Polsce. Protest w sprawie Ostrołęki C zebrał już 3,5 tysiąca podpisów - akcję zobaczyć można tutaj.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×