2014-12-11T09:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Akcja Paczka: Ostrołęcki ZHR jedzie na Ukrainę

REKLAMA
fot. akcjapaczka.pl

W weekend przed Bożym Narodzeniem harcerze Ostrołęckiego ZHRu już po raz siódmy wezmą udział w „Akcji Paczka”. Tym razem pojadą na Ukrainę. „Paczka” to ogólnopolska akcja Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej wspierająca Polonię na kresach. Polega na udzielaniu materialnej pomocy potrzebującym rodzinom i osobom samotnym.

W okresie przedświątecznym można zauważyć wiele podobnych inicjatyw: Caritas, PCK czy rozwijająca się prężnie Szlachetna Paczka działają dobroczynnie na terenie całego kraju. Akcja Paczka wyróżnia się tym, że działa poza jego granicami. Ostrołęccy harcerze najczęściej wyjeżdżali na Wileńszczyznę razem z drużynami z Warszawy. Rok temu odbył się pierwszy wyjazd na Ukrainę. Ty, razem, gdy sytuacja naszych rodaków jest jeszcze trudniejsza z powodu konfliktu na wschodzie kraju, pomoc tam jest jeszcze ważniejsza.

Całość przedsięwzięcia zaczyna się tu, w Ostrołęce. To mieszkańcy ofiarowują dary, głównie żywność długoterminową, ale często też ubrania i koce potrzebne na zimę czy wyprawki szkolne dla dzieci. Harcerze robią z nich paczki – prawdziwe, świątecznie opakowane prezenty, i osobiście dostarczają je potrzebującym. Odwiedzają tereny, które należały do Polski przed II wojną światową, a są nadal zamieszkiwane przez Polaków. Sytuacja Polonii jest trudna nie tylko materialnie. Ważną częścią akcji jest kontakt z osobami z kraju.  Zdarza się, że osoby starsze latami nie widziały rodaków i nie słyszały swojego ojczystego języka. Oprócz prezentów to właśnie rozmowy i poświęcony czas są kluczowym elementem całego wyjazdu.

Cała inicjatywa opiera się na chęci pomocy. Harcerze chcą pomagać i są na to gotowi. Jednak nie uda się to bez wsparcia mieszkańców. Zapraszamy do wzięcia udziału w Akcji Paczka. Dary składać można przez cały tydzień w siedzibie ZHR ( ul.Kilińskiego 2B, wejście od strony placu Bema) w godzinach od 16:00 do 20:00.  
W imieniu naszym i Kresowiaków z góry serdecznie dziękujemy za pomoc.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń