zdjecie 7909
zdjecie 7909
2017-01-08T13:50:52+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Alarm smogowy niemal w całej Polsce. Jak jest z powietrzem w Ostrołęce?

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
1
4
9

Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenia przed smogiem niemal dla całego kraju. Najgorzej jest w dużych aglomeracjach, ale smog dokucza dziś także i w mniejszych miejscowościach. Na jakość powietrza skarżą się również mieszkańcy Ostrołęki. Specjalnie dla Naszych Czytelników sprawdzamy alerty WIOŚ w mieście i regionie.

Alarmy smogowe obowiązują dziś w kilku województwach, w tym także w mazowieckim i podlaskim. Jeśli chodzi o Mazowsze to zdecydowanie najgorzej jest w Warszawie. Główny Inspektor Ochrony Środowiska apeluje dziś do mieszkańców stolicy o powstrzymanie się od spacerów.

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową otrzymujemy wciąż wiadomości od Czytelników, w których skarżą się oni na jakość powietrza w Ostrołęce.

„Gdy dziś rano otworzyłem okno, w powietrzu czuć było bardzo intensywną woń spalonego węgla. Czy jakość powietrza nad Ostrołęką nie uległa w ostatnich dniach pogorszeniu?” - pytał jeden z Czytelników.

Postanowiliśmy sprawdzić jaka - według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – jest jakość powietrza nad Ostrołęką. Okazało się do dość trudne, ponieważ strona internetowa WIOS-iu jest dziś bardzo przeciążona i dotarcie do aktualnych analiz jest karkołomne. Nam jednak udało się to zrobić.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że bezpośrednio nad Ostrołęką nie jest najgorzej. Jakość powietrza określono jako dostateczną. Jednak mieszkańcy naszego miasta mogą odczuwać skutki bardzo dużego zanieczyszczenia pyłami, które odnotowano dziś w sąsiadującej z Ostrołęką Łomżą. Spore zanieczyszczenie jest także w Ostrowi Mazowieckiej.

Aktualną sytuację będziemy monitorować na bieżąco, a informacje o jakości powietrza nad Ostrołęką znaleźć będzie można w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 14:35 08-01-2017,   -
okolica Poznańskiej i Sawickiej; smrodzą, że lepiej z domu nie wychodzić bo smrodu naleci.
odpowiedz   •   oceń :  
~ala , 16:36 08-01-2017,   -
W Wojciechowicach masakra jak Stora truje ludzi nie da sie tak zyc
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc , 18:14 08-01-2017,   -
przecież wasze środowisko (a teraz i rządzący) nie uznają ocieplenia klimatu, zanieczyszczeń, ochrony środowiska itp więc po co robicie to wielkie halo?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:30 08-01-2017,   -
[quote=gosc ]przecież wasze środowisko (a teraz i rządzący) nie uznają ocieplenia klimatu, zanieczyszczeń, ochrony środowiska itp więc po co robicie to wielkie halo? [/quote]
Niech mi ktoś wyjaśni przyczynę tego smogu. Mały ruch samochodów, ciężarówek wcale, przemysłu w miastach nie ma, z roku na rok tysiące mieszkań, domów przechodzi na ogrzewanie gazowe i co - jest gorzej niż ileś lat temu, kiedy każda kamienica dymiła czarno z każdego komina, autobusy miejskie wydzielały czarny dym ciągnący się setki metrów, samochody nie miały katalizatorów, a i więcej paliły tamte 30-40 lat temu, etc, itd? To jak myśmy wtedy żyli w miastach i okolicach? A jakoś mniej było epidemii, smarkania i notorycznych infekcji. Ba, dzieciaki ganiały po śniegu i były zdrowe, a teraz co do cholery się stało? Może to wyziewy z gazowych piecyków trują kwasem siarkowym i solnym, może katalizatory mają coś w sobie, może markety, może dezodoranty; niech ktoś to logicznie wyjaśni, bo ja znajduję jedno wytłumaczenie: lobby gazowe naciska na likwidację węgla. Wróciłem z kościoła, powietrze czyste, niebo klarowne, nie czuję i nie widzę żadnego smogu. Palę ekogroszkiem, od czasu do czasu gdy przedmucha, poczuję trochę dymku, tyle ile wydziela papieros. Wokół wszyscy na gaz ciągną i co do cholery, to ja z sąsiadem zatruwamy, inni nie? To co się dzieje z wyziewami z tych gazowych piecyków, wydostających się przez kwasoodporne kominy? Mój komin z cegły, tradycyjny, oni muszą mieć rury kwasówki, bo by wyziewy komin pożarły. Kto tu do cholery truje, czym i skąd ten smog? Że jakiś jeden na dziesięciu przygłup spali pieluchy, czy oponę? Za komuny 50% domów to paliło i dało się żyć, dzisiaj z kominów lekka para i jest ode mnie niby smog? A i ocieplenie domów o wiele lepsze niż za komuny, więc mniej teraz się spala opału. Mieszkam pod miastem. Za oknem klarowne powietrze, mróz, lekko i przyjemnie się oddycha. Aha, zapomniałem: gdyby nie globalne ocieplenie mielibyśmy teraz pewnie minus trzydzieści i dopiero byłby smog, prawda "ekolodzy"!
odpowiedz   •   oceń :  
~Obywatel gorszego sortu , 04:54 09-01-2017,   -
Czyli jak zwykle, to nie my, to oni
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:56 09-01-2017,   -
A kretyni i tak powiedzą, że to wina przemysłu
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:51 09-01-2017,   -
[quote= ]A kretyni i tak powiedzą, że to wina przemysłu [/quote]
Za PRL przemysł był większy i na węgiel, domy były nieocieplone i na węgiel ogrzewane, o gazie mało kto słyszał, samochody dużo paliły i były bez kat., a takiego smogu nie było. Węgla wtedy zużywano w Polsce więcej.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:14 09-01-2017,   -
O co z tym smogiem chodzi. Przecież domów ogrzewanych węglem jest dziś ułamek w porównaniu z latami, powiedzmy 70tymi. Wtedy w moim mieście na wielu podwórkach stały ogrodnicze tunele foliowe z kotłowniami spalającymi najtańszy gatunek węgla. Powietrze było tak geste, ze siekierą można było kroić. W dodatku samochody w tamtych latach, z gaźnikowymi silnikami, dwusuwy, syrenki trabanty, wartburgi, choć i fiatom czy żukom tez nic nie brakowało. Dziś tuneli nie ma. W motoryzacji ekologia, katalizatory. Wszyscy sąsiedzi grzeją gazem, mają ocieplone domy, a smog jest alarmujący. Wiec powiedzcie mi, kto ten dym robi. I co on ma zasłonić?
odpowiedz   •   oceń :  
~Jerzy , 07:55 10-01-2017,   -
9,01,2017 godzina 9 rano.

Ulice Gomulickiego i Kościuszki smród palonego plastiku. Urząd Miasta tuż

obok. Gdzie w Ostrołęce są dokonywane pomiary czystości powietrza?

Dlaczego Straż Miejska nie stosuje dostępnych metod laboratoryjnego badania

składu popiołu i osadu z pieców, a tylko sprawdza obecność śmieci przy piecu?

Jak bardzo zanieczyszczone są okolice Ostrołęki np Olszewo - Borki, Rzekuń?

W Łomży jest smog, u nas podobno lepiej. Dziwne, ponieważ często bywam w

Łomży / ostatnio 31.12 / i lepie mi się tam oddychało niż w Ostrołęce.

Nie da się uniknąć / na teraz / palenia słabym jakościowo węglem, ale można

znacząco zmniejszyć spalanie śmieci. Trzeba tylko chcieć zabrać się za

świadomie palących plastiki i gumę trucicieli / 7 . Nie zabijaj /.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×