eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ambitne plany dotyczące miejskiej plaży. Miasto wyjaśnia, skąd wypowiedzenia umów

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Miasto wypowiedziało umowę podmiotom użytkującym hangary przy plaży miejskiej. Stało się tak, gdyż z tym miejscem wiążą się duże plany. Mówi się o rewitalizacji na wielką skalę.

Pierwsze oznaki tego, że prezydent Ostrołęki planuje wypowiedzieć umowę użyczenia między miastem a użytkującymi 40 hangarów nad Narwią przy ul. Wioślarskiej pojawiły się już w 2019 roku. Prezydent wystosował wówczas pismo z informacją, że nosi się z takim zamiarem w związku z planem rozbudowy i renowacji nabrzeża rzeki Narew oraz planowaną zmianą zagospodarowania terenu. Rewitalizację tych terenów prezydent Łukasz Kulik zapowiadał nawet jeszcze wcześniej, w trakcie kampanii wyborczej.

Później przyszła pandemia i miasto miało zupełnie inne problemy, ale pod koniec 2021 roku postanowiono wrócić do tego pomysłu. Użytkownicy hangarów otrzymali wówczas wypowiedzenie umowy użyczenia zawartej w 2005 roku. Plany dotyczące tego miejsca są ambitne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wodniacy muszą opuścić plażę

W kwietniu 2021 r. ogłoszono, że samorząd Mazowsza przekaże 4 miliony złotych na rewitalizację nabrzeży Narwi w Ostrołęce. To długo oczekiwana inwestycja. W ramach inwestycji mają zostać wybudowane ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż wału przeciwpowodziowego i drewniane pomosty wraz z infrastrukturą dla wędkarzy i sportowców. Powstaną strefy wypoczynkowe, plac zabaw, oczko wodne, pole biwakowe oraz sezonowe punkty handlowe. W ramach projektu zmodernizowana zostanie także plaża i powstanie parking.

Nie wszystkim podoba się wizja opuszczenia hangarów. Klub Motorowodny "Załoga" w odpowiedzi na pismo władz miasta powołał się również na względy historyczne dotyczące tego miejsca. Prezes klubu wskazała, że wśród jego członków są też jeszcze ci, którzy budowali te hangary. - We wcześniejszych koncepcjach zmiany zagospodarowania terenów nad Narwią hangary miały pozostać, teraz mają być zburzone. Przy rozważaniu nowych koncepcji środowisko wodniackie zostało całkowicie pominięte - wskazała prezes "Załogi", pytając, czy władze miasta wskażą zastępczą bazę na potrzeby wodniaków.

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy w Urzędzie Miasta. W odpowiedzi czytamy:

Z Ogniskiem TKKF Załoga Klub Motorowodny Ostrołęka w dniu 5 października 1999 r. została zawarta pierwsza umowa użyczenia z mocą obowiązywania do 22 kwietnia 2003 r. na nieruchomość zabudowaną hangarami stanowiącą własność miasta Ostrołęki oznaczoną numerem 20550 poł. przy ul. Wioślarskiej. Umowa została zawarta do wykonywania działalności statutowej Klubu, a w szczególności do uprawiania sportów wodnych i propagowania sportów wodnych, organizowanie imprez rekreacyjnych, dbanie o bezpieczeństwo na wodzie, ochrona środowiska, wód, utrzymywanie ładu i higieny nabrzeża, utrzymywanie porządku na terenie używanym.

"Umowa została przedłużona aneksem najpierw do 22 kwietnia 2006 r., a następnie na mocy zarządzenia z dnia 7 marca 2005 r. Zarządu Miasta Ostrołęki w tej samej dacie z Klubem Motorowodnym "Załoga" została zawarta umowa użyczenia na czas nieoznaczony. Były to umowy nieodpłatne" - wskazano nam w odpowiedzi z Biura Prasowego UM.

- Zgodnie z postanowieniami, umowa mogła być rozwiązana za uprzednim 1 miesięcznym wypowiedzeniem. Przy piśmie z dnia 27 października 2021 r. umowa użyczenia została wypowiedziana z jednoczesną prośbą, aby w okresie wypowiedzenia zostały opróżnione hangary ze wszystkich rzeczy i żeby nastąpił zwrot przedmiotu umowy na rzecz właściciela tj. Miasto Ostrołęka. Jednocześnie w dniu 29 października 2021 r. do Klubu Motorowodnego "Załoga" zostało skierowane zaproszenie na spotkanie w sprawie umowy. Pomimo wskazanego adresu do korespondencji pismo nie zostało odebrane - dowiedzieliśmy się w ratuszu.

Przy piśmie z dnia 5 kwietnia 2022 r. zostało skierowane przypomnienie do Klubu Motorowodnego Załoga", że 8 stycznia 2022 r. upłynął termin na opróżnienie hangarów i przekazanie nieruchomości właścicielowi - został wskazany nowy termin do 30 kwietnia 2022r. Z uwagi na fakt, iż Klub w dalszym ciągu zajmuje i korzysta z nieruchomości bez żadnego tytułu istnieje możliwość naliczenia opłat z tego tytułu. Korespondencja w przedmiocie sprawy była kierowana na adres do korespondencji wskazany przez przedstawiciela Klubu. Jak wynika z rejestru stowarzyszeń prowadzonym przez Urząd Miasta , w dniu 23 kwietnia 2021 r. skończyła się kadencja władz Klubu Motorowodnego "Załoga". Do dnia dzisiejszego rejestr nie został zaktualizowany.

Dlaczego miasto wypowiedziało umowę?

- Umowa została wypowiedziana w związku z planowaną realizacją zadań p.n. "Zagospodarowanie nabrzeży rzeki Narew w granicach administracyjnych miasta Ostrołęki w ramach instrumenty wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego" - wskazuje w odpowiedzi ratusz. - W ramach tego zadania Miasto wystąpiło o udzielenie dotacji z budżetu Województwa Mazowieckiego na dofinansowanie tego zadania i otrzymało taką dotację w wysokości 4 mln zł. Należy też wspomnieć, że Rada Miasta Ostrołęki w ramach realizacji zadań z Budżetu obywatelskiego przyznała środki finansowe na stworzenie miejsc do aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji środowisk lokalnych na teren objęty plażą.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×