zdjecie 1675
zdjecie 1675
2016-06-06T19:23:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Anakonda-16. Wojska NATO ćwiczą obronę terytorium wschodniej flanki Sojuszu

REKLAMA
fot. MON.gov.pl
REKLAMA
1
0
2

- Celem ćwiczenia Anakonda-16 jest sprawdzenie zdolności państw NATO do obrony terytorium wschodniej flanki Sojuszu – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości rozpoczęcia tegorocznego ćwiczenia.
zdjęcie - Rozpoczęcie ćwiczenia Anakonda-16.

W poniedziałek szef MON przebywał w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, gdzie zainaugurowano ćwiczenie Anakonda–16. Ćwiczenie odbędzie się między  7 a  17 czerwca br. i będzie najważniejszym i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 roku.

Anakonda-16 to także największe ćwiczenia obronne, które przeprowadzone zostanie na polskich poligonach, m.in. w Drawsku Pomorskim, Ustce, Świdwinie, Żaganiu, Chełmie, Nowej Dębie, Orzyszu i Wędrzynie. Weźmie w nich udział ponad 31 tysięcy żołnierzy z państw NATO, w tym 12 tys. z Polski. Będą obecne wojska z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażone w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Po raz pierwszy w historii w ćwiczeniu udział wezmą organizacje proobronne. Ćwiczeniami będzie kierował generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny RSZ.

– Żołnierze! Przechodząc wzdłuż waszego szpaleru, patrzyłem na wasze twarze; patrzyłem na wasze postacie. Widziałem, jaką potęgę tworzy zjednoczony sojusz sił Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu. Dodał, że w trudnych warunkach, w jakich dziś znajdujemy się w Polsce i na wschodniej flance NATO, ćwiczenie ma przede wszystkim funkcję obronną. - Celem jest sprawdzenie zdolności państw NATO do obrony terytorium wschodniej flanki Sojuszu - podkreślił podczas otwarcia ćwiczenia szef resortu Obrony Narodowej.

– Armia Stanów Zjednoczonych, jak i Stany Zjednoczone mają jeden cel, który chcą osiągnąć podczas tych ćwiczeń. Chcą pokazać, że stoją ramię w ramię z Polską, ramię w ramię z narodem polskim, ramię w ramię z armią polską i w końcu – ramię w ramię z Sojuszem Północnoatlantyckim po to, aby każdy kraj był wolny i niepodległy – zadeklarował obecny na uroczystości szef sztabu wojsk lądowych USA (US Army) generał Mark Milley.

Podkreślił, że sojusznicy muszą wzmocnić wspólną obronę i być w stanie odstraszać potencjalnego agresora. - Rząd Stanów Zjednoczonych i moi przełożeni zdecydowali o zwiększeniu obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zwiększamy dyslokację ciężkiego sprzętu w tym regionie, polepszamy naszą infrastrukturę, organizujemy dużo ćwiczeń wojskowych i szkoleń wraz z naszymi partnerami. Sukces tych wysiłków będzie widoczny przede wszystkim podczas ćwiczenia Anakonda – powiedział gen. M. Milley.

– Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w pokój i bezpieczeństwo w Europie – powiedział z kolei dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges.

Podkreślił, że armia amerykańska wydzieliła do udziału w ćwiczeniu wielu żołnierzy, także Gwardii Narodowej, i znaczne ilości sprzętu. – Innymi słowy, całe wojska lądowe USA są zaangażowane w ćwiczenie Anakonda. Już teraz wyciągamy wnioski dotyczące logistyki, interoperacyjności, struktur dowodzenia w środowisku międzynarodowym – dodał.

Natomiast kierownik ćwiczenia, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki podkreślił, że Anakonda stanowi największy sprawdzian zgrania i reakcji wojska na współczesne zagrożenia.

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli również dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych RP, ćwiczący żołnierze, przedstawiciele struktur NATO i attachés wojskowi państw Sojuszu i państw Partnerstwa dla Pokoju, przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, komendanci służb mundurowych i  rektorzy szkół wojskowych.

                                                                               ***
Od 2006 roku, w cyklu dwuletnim, Siły Zbrojne RP we współdziałaniu z układem pozamilitarnym realizują wieloszczeblowe kompleksowe ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda. Dla każdego z tych ćwiczeń najistotniejszy jest połączony wysiłek wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, wspieranych przez poszczególne działy administracji państwowej i służby w prowadzeniu operacji obronnej.

Ćwiczenie Anakonda-16, organizowane przez Dowództwo Operacyjne RSZ we współpracy z Dowództwem Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR) będzie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w 2016 roku. Jest to ćwiczenie ukierunkowane  na rozwój zdolności do dowodzenia połączoną operacją obronną we współpracy z koalicją międzynarodową oraz układem pozamilitarnym. Będzie to także sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie realizacji zadań państwa gospodarza.

Anakonda-16 będzie szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych.

Żołnierze będą ćwiczyć w ramach dwóch korpusów, trzech dywizji: (dwóch dywizji polskich i dywizji amerykańskiej), dwunastu brygad i szeregu baz, pułków, flotylli i innych pododdziałów.

Scenariusz ćwiczenia zapewnia możliwość włączenia do działań sił komponentu obrony terytorialnej, co pozwoli na praktyczne przećwiczenie współdziałania z wojskami operacyjnymi, jak również administracją lokalną.

W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu Anakonda-16 udział wezmą żołnierze z kilkunastu  państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i kilku państw w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju oraz elementów sojuszniczych struktur dowodzenia.

Źródło: MON
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~tomek , 20:01 06-06-2016,   -
MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech  publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia  w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz  umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie  Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego.  Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono  Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K.   z ŻW  i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał  czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r    A MACIAREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał  informacji  mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedziec na pytania

KADRA  WOJSKA POLSKIEGO GARNIZONU ELBLĄG
odpowiedz   •   oceń :  
~fan , 17:36 08-06-2016,   -
czy jesteśmy juz na wojnie z ruskimi?? na flance wschodniej, na szpicy a nawet na Froncie  ?? Olać Ukrainę i dogadać się z ruskimi
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4  5  6 dk7
dk8  9  10  11  12  13  14
dk15  16  17  18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×